Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
30.11.2014 21:45

Wybory prezydenta Poznania. Przegrana weterana

Przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak (PO) wygrał drugą turę wyborów prezydenta Poznania; otrzymał 57,6 głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak (PO) wygrał drugą turę, otrzymał 57,6 głosów. Dotychczasowy włodarz miasta, urzędujący od 16 lat Ryszard Grobelny dostał 42,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Frekwencja w Poznaniu wyniosła 33 proc. W pierwszej turze wyborów Jaśkowiak otrzymał 21,46 proc. głosów, a Grobelny 28,58 proc. Według sondażu na Jaśkowiaka zagłosowało aż 66,7 proc. wyborców z grupy wiekowej 18-29 lat oraz 66,6 proc. z grupy wiekowej 30-39 lat. Tylko w grupie wiekowiej 60 lat i więcej przewagę zdobył Grobelny.

Jeśli chodzi o płeć zarówno większość mężczyzn (58,3 proc.), jak i kobiet (57,1 proc.) zagłosowało na Jaśkowiaka. Słabiej wykształceni wyborcy poparli Grobelnego - poparło go 55,5 proc. głosujących z wykształceniem podstawowym. 64,9 proc. wyborców z wykształceniem wyższym oddało głos na Jaśkowiaka. Jednocześnie 11,5 proc. głosujących w pierwszej turze na Grobelnego, w drugiej poparło Jaśkowiaka; w drugą stronę - było to 3,9 proc.

74,3 proc. głosujących w pierwszej turze na Tadeusza Dziubę z PiS, w drugiej zagłosowało na Grobelnego. Tymczasem 80 proc. głosujących w pierwszej turze na Tomasza Lewandowskiego (SLD), Macieja Wudarskiego (z Koalicji Prawo do Miasta) oraz Anny Wachowskiej-Kucharskiej (z komitetu nazywającego się tak samo) zagłosowało w drugiej turze na Jaśkowiaka. Kandydat PO wygrał z Grobelnym wśród wyborców, którzy w pierwszej turze nie wzięli udziału; zdobył 70,6 proc. ich głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewa Kopacz krytykuje opozycję za "złą aurę" Na wieczorze wyborczym w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz dziękowała za poparcie.
Prezydent: Będą zmiany w kodeksie wyborczym - _ Dokończenie wyborów to pierwszy punkt odbudowy zaufania obywateli do systemu wyborczego w Polsce _ - uważa Bronisław Komorowski.
Wyniki II tury wyborów na prezydentów miast Pracownia badawcza Ipsos chwilę po zamknięciu lokali wyborczych podała sondażowe wyniki zbierane na zlecenie TVP, TVN24 i Polsatu News.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz