Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie 2015. Komorowski wystartuje?

0
Podziel się:

Jak dodał, ma nadzieję, że kampania prezydencka będzie spokojna i merytoryczna.

Wybory prezydenckie 2015. Komorowski wystartuje?
(Beata Zawrzel / Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że decyzję o tym, czy wystartuje w wyborach prezydenckich podejmie po tym, jak marszałek Sejmu wyznaczy ich termin. Jak dodał, ma nadzieję, że kampania będzie spokojna i merytoryczna.

Komorowski w radiu RMF FM był pytany o to, kiedy ogłosi swoją decyzję, czy wystartuje w wyborach prezydenckich.

_ - Staram się koncentrować na moich bieżących obowiązkach i zadaniach i rzeczywiście nie spieszę się z tą decyzją; ale przypomnę, że kalendarz wyborczy zaczyna bić od momentu, kiedy marszałek Sejmu Radosław Sikorski podejmie decyzję o wyznaczeniu terminu, w którym się wybory odbędą. Wtedy wszystko zacznie się dziać, także i moje decyzje będą zapadały, jakby nie wyprzedzając tych decyzji marszałka _ - powiedział prezydent.

Dopytywany, czy Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, zapewni _ konkurencję elegancką _, powiedział: _ Konkurencja jest rzeczą dobrą i w handlu, i w biznesie, i także w polityce. Zawsze jest pytanie o sposób konkurowania. Może być mniej albo bardziej elegancki; może być - powiedziałbym - oparty o pomówienia i inwektywy albo o dyskusję merytoryczną _.

Podkreślił, że ma nadzieję, iż kampania w Polsce _ będzie kampanią spokojną, merytoryczną, a nie opartą o agresję _.

Kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich ustala marszałek Sejmu, a PKW ten kalendarz opiniuje. Na zarządzenie wyborów Radosław Sikorski ma czas od 6 stycznia do 6 lutego 2015 r.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego odbyło się 6 sierpnia 2010 roku.

W czasie wskazanym przez ustawę zasadniczą przypadają trzy niedziele, kiedy musi się odbyć pierwsza tura; poza 10 i 17 maja, także 3 maja.

Według Kodeksu wyborczego zawiadomienie o utworzeniu komitetu musi być zgłoszone do PKW najpóźniej w 55. dniu przed dniem wyborów. Nazwiska kandydatów muszą być zgłoszone 10 dni później, w 45. dniu przed wyborami.

Jeśli wybory odbyłyby się 10 maja, kandydaci musieliby być zgłoszeni do 26 marca; jeśli pierwsza tura wyborów odbyłaby się tydzień później, 17 maja - termin zgłaszania kandydatów mijałby 2 kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent broni wyników wyborów. "Kto ma zastrzeżenia, niech idzie do sądu" Bronisław Komorowski przyznał jednak, że wzrost liczby głosów nieważnych niepokoi.
Komorowski o Rosji: Bez naiwnych nadziei -_ Podtrzymywanie dialogu jest konieczne, ale nie należy mieć przy tym naiwnych nadziei, że przyniesie on szybkie i pozytywne rezultaty _- ocenił.
Prezydent nigdy nie był jeszcze tak popularny Prezydenturę Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 76 proc. badanych. Spadają za to notowania Sejmu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)