Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Będzie oświadczenie Grupy Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

W czwartek i piątek minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej

Wybory na Ukrainie. Będzie oświadczenie Grupy Wyszehradzkiej
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Jutro i pojutrze minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i państw Bałkanów Zachodnich w Bratysławie. Ministrowie V4 mają wydać wspólne oświadczenie w sprawie wyborów na Ukrainie.

Tematami rozmów - jak poinformował dziś dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik - będą perspektywy rozszerzenia UE, kwestie gospodarcze, bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacja na Ukrainie i współpraca z nową Komisją Europejską.

W Bratysławie obecni będą również ministrowie spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz, Włoch Federica Mogherini (jako przedstawiciel włoskiej prezydencji w UE oraz wysoka przedstawiciel ds. zagranicznych UE) i szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej spotkają się we własnym gronie; zaplanowane jest także ich spotkanie z szefem MSZ Wielkiej Brytanii, a także spotkania w formacie: V4, Wielka Brytania, Austria, Włochy oraz V4, Austria, Włochy i kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia oraz Kosowo).

Schetyna - jak poinformował Safianik - przeprowadzi też dwustronne rozmowy z m.in. z szefami MSZ Słowacji, Węgier, Serbii, Czarnogóry, Albanii. Schetyna złoży też wizytę w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Safianik podkreślił ponadto, że planowane jest wydanie wspólnego oświadczenia MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie wyborów na Ukrainie.

Polskie MSZ w komunikacie przesłanym podkreśliło, że liczy na szybkie powołanie sprawnie działającego rządu na Ukrainie i deklaruje gotowość do nawiązania z nim konstruktywnej współpracy. Resort wyraża też nadzieję, że przeprowadzone wybory na Ukrainie przyczynią się do proeuropejskiej modernizacji tego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia przy tym, że przedterminowe wybory parlamentarne 26 października na Ukrainie są istotnym elementem procesu przemian politycznych zapoczątkowanych przez kijowski Majdan.

W środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jako przywódca Frontu Ludowego, który zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym kraju, inicjuje utworzenie koalicji rządowej, a jego ugrupowanie wysuwa kandydaturę na szefa rządu. Jaceniuk przedstawił projekt umowy o powołaniu koalicji o nazwie Europejska Ukraina, jednak wcześniej tego samego dnia własny projekt koalicyjny zaprezentował Blok Petra Poroszenki. Komentatorzy uznali, że między dwoma ugrupowaniami zaczyna narastać konflikt o władzę.

Po podliczeniu prawie 99 proc. protokołów otrzymanych z okręgowych komisji wyborczych, Front Ludowy zdobył w wyborach 22,16 proc. głosów, a prezydencki Blok Petra Poroszenki - 21,82 procent. Ugrupowanie szefa państwa będzie miało jednak więcej mandatów w Radzie Najwyższej, gdyż trafi do niej więcej posłów, wyłonionych w wyborach w okręgach jednomandatowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna: Nie ugniemy się w sprawie Ukrainy Unia Europejska nie złagodzi sankcji wobec Rosji, wprowadzonych w związku z konfliktem na Ukrainie - poinformował Grzegorz Schetyna.
Schetyna: "Nie mamy monopolu na mądrość" Schetyna podkreślił, że w ciągu roku na Ukrainie zdarzyło się tak wiele, iż polityka wschodnia nie jest łatwa i nie znajduje takiego klasycznego klucza.
PiS: Z tym rządem grozi nam izolacjonizm PO z kolei przekonuje o kontynuacji aktywnej polityki wobec Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)