Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wszystkie kluby poprą rządowy projekt ws. ratownictwa

0
Podziel się:

Opozycja uważa jednak, że ustawa wprowadzana jest zbyt późno.

Wszystkie kluby poprą rządowy projekt ws. ratownictwa
(Pawel998/CC/Wikipedia)

Kluby parlamentarne PO, PiS, PSL i SLD zapowiedziały w Sejmie, że poprą pilny rządowy projekt ustawy, dotyczący funkcjonowania ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in., że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności, a w latach 2013-2020 jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy pediatrii.

W myśl projektowanej regulacji po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

Tadeusz Naguszewski (PO) uważa, że projekt nowelizacji poprawi bezpieczeństwo obywateli. _ To jeden z priorytetów PO _ - zaznaczył. _ Wspieramy działania, których celem jest poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia _. Zaznaczył, że ustawa _ zabezpiecza możliwość udzielania świadczeń przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego _. Pozytywnie ocenił m.in. wydłużenie okresu przejściowego do 2012 roku, podczas którego w ratownictwie medycznym będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności.

Poseł PiS Krzysztof Sońta, deklarując poparcie PiS dla ustawy, podkreślał jednocześnie, że nowelizacja została przygotowana zbyt późno. _ - Chciałbym zwrócić uwagę na krytyczne opinie Stowarzyszenia Ratowników Medycznych, które uważa, że MZ zbyt późno zabrało się do nowelizacji ustawy _ - mówił. Podkreślił, że pod koniec 2010 roku większości stacji pogotowia ratunkowego kończą się umowy na świadczenia z NFZ, _ a umowy te nie mogą być aneksowane, a więc stacje będą musiały podpisać nowe _ - zaznaczył. W ocenie Sońty zbyt późna nowelizacja ustawy może zakłócić proces rozpisania procedur konkursowych.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że proponowane przez rząd zmiany pozwalają na wydłużenie umów do 1 lipca 2011 roku, _ tak aby można było spokojnie i zgodnie z przyjętym terminarzem działań przeprowadzić postępowania konkursowe _ - zaznaczył.

Elżbieta Zakrzewska (SLD) uważa, że nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym jest jedną z lepiej przygotowanych przez rząd ustaw zdrowotnych. _ Jest też pozytywnie oceniana przez pracowników ratownictwa medycznego _ - zaznaczyła. Posłanka SLD za dobre rozwiązanie uważa m.in. możliwość zawierania wieloletnich umów z NFZ na podstawie sporządzanego na czas nieokreślony wojewódzkiego planu działania - co zakłada projekt.

Wiceminister Haber dziękował klubom za poparcie. _ Jestem głęboko przekonany, że nowe zapisy mają spełnić rolę stabilizującą w systemie ochrony zdrowia, mają doprowadzić do tego, by system ten mógł funkcjonować sprawnie, aby zespoły ratownictwa medycznego mogły nieść pomoc w sytuacji, gdy jest ona konieczna i potrzebna _.

Zgodnie z pilnym rządowym projektem nowelizacji, od 1 lipca 2011 r. miałyby być utworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu ratownictwa i zawarte nowe umowy.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)