Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
28.05.2014 13:06

Wszystkie kluby popierają zmiany dotyczące roszczeń pracowniczych

Obecnie pracownicy nie są chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosi sąd w Polsce - projekt ma to zmienić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Wszystkie kluby sejmowe poparły podczas dzisiejszej debaty projekt noweli w sprawie roszczeń pracowników upadłych firm. Obecnie pracownicy nie są chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosi sąd w Polsce - projekt ma to zmienić.

Projekt zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy przygotował Senat w związku z przypadkiem polskiej firmy, której upadłość ogłosił francuski sąd.

Po wszczęciu ponownego postępowania upadłościowego w Polsce okazało się, że przepisy nie pozwalają wypłacić ponad 900 osobom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Senat postanowił zająć się przygotowaniem zmian, by wypłacić świadczenia pracownikom tej firmy i w obawie, że taka sytuacja może dotknąć inne przedsiębiorstwa i zatrudnione w nich osoby.

Zgodnie z proponowanymi zmianami po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiego przedsiębiorcy, będzie można pracownikom wypłacić pieniądze.Wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od daty ogłoszenia upadłości przez sąd zagraniczny i powstania niewypłacalności firmy. W efekcie zgłoszone roszczenia pracownicze nie mogą być zaspokojone, bo zwykle są zgłaszane po zbyt długim okresie od pierwszej decyzji - przypomnieli w uzasadnieniu autorzy projektu nowelizacji.

Senat proponował, by ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia - bez vacatio legis. Argumentował, że ustawodawca może z niego zrezygnować, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny. Nie zgodził się z tym w opinii dla Sejmu prokurator generalny Andrzej Seremet. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, do której projekt trafił w pierwszym czytaniu, zaproponowała, by przepisy zaczęły obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.Według uzasadnienia projektu obecnie skutkiem finansowym zmiany będzie wypłata ok. 9 mln zł z FGŚP dla ok. 900 byłych pracowników spółki. Dodatkowe środki Funduszu będą potrzebne, jeśli w podobnej sytuacji znalazłyby się kolejne firmy.

Sprawozdawczyni sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) podkreślała podczas debaty, że projekt jest niezwykle potrzebny, ponieważ obecnie ze względu na lukę prawną w pewnych przypadkach pozostają niezaspokojone roszczenia pracownicze. Oceniając skutki projektu Mrzygłocka powiedziała, że nie zagrozi on płynności FGŚP.

Wiceminister pracy Jacek Męcina podkreślał z kolei, że projekt jest reakcją na nowe zjawiska i fakt, że coraz częściej działalność gospodarcza prowadzona jest ponad granicami. Męcina zapewnił, że zrobi wszystko, by ustawa weszła w życie bez _ żadnej zbędnej zwłoki _, tak by jak najszybciej można było przystąpić do realizacji roszczeń z niej wynikających. _ Bo ta ochrona należy się pracownikom _ - podkreślił wiceminister. Projekt poparli wszyscy posłowie zabierający głos w debacie.

Ewa Drozd (PO) wskazywała, że projekt, choć rodzi skutki finansowe, nie zagraża bezpieczeństwu finansowemu państwa, a _ na pewno wpłynie korzystnie i zaspokoi roszczenia wielu pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na lukę prawną _. PO zagłosuje za projektem.

Janusz Śniadek (PiS) mówił, że jego klub uznaje to rozwiązanie za _ krok w dobrym kierunku, krok konieczny _, choć _ daleko niewystarczający _. Klub PiS poprze jednak to rozwiązanie.

Poparcie dla projektu wyraziła też w imieniu TR Zofia Popiołek, podkreślając, że dobrze, iż ustawodawca reaguje w sytuacjach, których wcześniej nie przewidział i uzupełnia istniejąca lukę prawną.

Henryk Smolarz (PSL) deklarując, że jego klub zagłosuje za projektem, wyraził zadowolenie, że _ po raz kolejny poprawiamy prawo w taki sposób, aby było ono bardziej sprawiedliwe i równe dla wszystkich _.

Romuald Ajchler (SLD) popierając projekt zwrócił uwagę, że choć powstał on w reakcji na kłopoty pracowników konkretnej firmy, to będzie też z pewnością obejmować inne firmy, w przypadku których upadłość może być ogłaszana poza granicami Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak Polacy oceniają pracę posłów i senatorów? Najnowszy sondaż CBOS przynosi również odpowiedzi na pytania, jak postrzegamy prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz związkowców.
Najlepsze w historii notowania prezydenta Większość Polaków źle ocenia pracę posłów (63 procent), a pracę senatorów połowa badanych, jednak notowania obu izb w marcu poprawiły się.
Propozycje zmian w organizacji prac Sejmu Prezydium Sejmu omówiło w piątek propozycje marszałek Ewy Kopacz zmian w regulaminie izby, które zakładają m.in. organizację posiedzeń komisji w te tygodnie, kiedy nie ma posiedzeń plenarnych Sejmu.
Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz