Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrześniowy szczyt NATO sprawdzianem dla sojuszu

0
Podziel się:

- Polska będzie zadowolona, jeśli państwa członkowskie ustalą, że w Polsce będą odbywały się na przykład stałe ćwiczenia - powiedział minister obrony.

Wrześniowy szczyt NATO sprawdzianem dla sojuszu
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bETpekUl

Wrześniowy szczyt NATO będzie testem dla Sojuszu. To opinia szefa MON. Tomasz Siemoniak podkreślił, że konflikt na Ukrainie musi skutkować poważnymi zmianami w NATO.

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie obecności sojuszniczych wojsk na terenie naszego kraju. Polska będzie zadowolona, jeśli państwa członkowskie ustalą, że w Polsce będą odbywały się na przykład stałe ćwiczenia - podkreślił Tomasz Siemoniak. Minister dodał, że nasz kraj jest gotów ponosić ciężary finansowe związane z tą obecnością i koniecznością rozwoju infrastruktury.

Polska od początku konfliktu na ukraińsko-rosyjskim pograniczu wskazuje, że zwiększenie obecności wojsk NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej to jedyny, słuszny kierunek.

bETpekUn

Popierają nas w tym między innymi Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a także Kanada. Żołnierze z USA ćwiczą na naszych poligonach od wielu tygodni. We wrześniu rozpoczną manewry Brytyjczycy.

Według szefa MON to dobra koncepcja. Minister Tomasz Siemoniak liczy też, że w czasie szczytu NATO uda się uzyskać zgodę na wzmocnienie Korpusu Północ-Wschód, który od lat działa w naszym kraju. Tak, by był na przykład wykorzystywany podczas natowskich operacji na równi z innymi.

Szczyt NATO zaplanowano na początek września. Przywódcy państw członkowskich będą dyskutować o przyszłości sojuszu i zadaniach, jakie stoją przed tą organizacją w walijskim mieście Newport.

Czytaj więcej w Money.pl
Siemoniak mówi o dużej pomocy dla Ukrainy Trudno pomagać ukraińskiej armii w sposób doraźny, to powinna być pomoc długofalowa - ocenia minister obrony.
Siemoniak jest pewny. "To było zestrzelenie" _ - Od pierwszych godzin przyjęliśmy taką tezę, która potem została potwierdzona oświadczeniami przedstawicieli USA, tzn., że mieliśmy do czynienia z zestrzeleniem - _ powiedział Siemoniak.
Nasze państwo musi mieć silny przemysł obronny Szef MON zwrócił uwagę, że w programie modernizacji wojska są też pieniądze na naukę, która musi zacząć współpracować z przemysłem zbrojeniowym.
bETpekUO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)