Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrak Tupolewa sprowadzi Unia? PiS w to nie wierzy

0
Podziel się:

Radosław Sikorski zwrócił się z oficjalną prośbą o pomoc do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Wrak Tupolewa sprowadzi Unia? PiS w to nie wierzy
(Xinhua News/East News)

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ma wątpliwości, czy prośbę ministra Radosława Sikorskiego o pomoc Brukseli w sprowadzeniu z Rosji wraku TU-154 można traktować poważnie.

Minister spraw zagranicznych zwrócił się w tej sprawie do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Zdaniem Mariusza Błaszczaka, raczej nie jest to skuteczny sposób na odzyskanie wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- _ Minęło ponad 2,5 roku od katastrofy smoleńskiej, trudno żeby takie działania były skuteczne. Należało podjąć takie działania dużo wcześniej _- uważa Błaszczak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się do szefowej unijnej dyplomacji, by poruszyła tę sprawę podczas szczytu Unia Europejska - Rosja w przyszłym tygodniu w Brukseli.

_ - Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy. Będziemy cierpliwie drążyć. Mamy nadzieję, że Rosja wreszcie uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i może być przekazany naszej prokuraturze _ - powiedział minister Sikorski. Na pytanie, jaka była reakcja szefowej unijnej dyplomacji odpowiedział - _ wydaje mi się, że wzięła sobie to do serca, a jak będzie zobaczymy _.

Władze w Moskwie do tej pory odmawiały zgody na sprowadzenie wraku samolotu do Polski twierdząc, że musi pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa. TU-154 z polską delegacją, na czele której stał prezydent Lech Kaczyński, rozbił się 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem. Nikt nie przeżył katastrofy. Polacy lecieli na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie Sikorski nadal nic nie zdziałał _ - Podniosłem tą sprawę, ale mam wrażenie, ze strona rosyjska jeszcze nie jest gotowa do tego - _ powiedział szef MSZ.
"Dobrze, że to Tusk negocjuje budżet" Koledzy z PiS wykazali się piramidalną naiwnością - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Seremet rozmawiał z Rosjanami o wraku Rosyjski wiceprokurator generalny zapewnił szefa polskiej prokuratury o przyśpieszeniu realizacji wniosku w sprawie przekazania próbekTu-154.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)