Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrak Tu-154M powinien "powrócić do Polski"

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w Brukseli z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na temat powrotu do Polski wraku Tu-154M.

Wrak Tu-154M powinien "powrócić do Polski"
(Xinhua News/East News)
bFelpkJh

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w Brukseli z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na temat powrotu do Polski wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

_ - Podczas Rady NATO-Rosja w Brukseli ponownie poruszyłem potrzebę powrotu do Polski wraku TU-154. Także w rozmowach z S.Ławrowem i H.Clinton _ - napisał wczoraj Sikorski na Twitterze.

Dzisiaj z kolei - jak poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa - do Polski powinny trafić próbki pobrane z wraku Tu-154M. W Moskwie przebywają obecnie polski prokurator i biegły, którzy po nie pojechali.

bFelpkJj

_ - Aktualnie trwa protokolarne przekazywanie tych próbek przedstawicielom strony polskiej. Zostaną one przetransportowane do kraju specjalnym samolotem. Prokuratura planuje, że stanie się to 5 grudnia _ - powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa.

Dodał, że po przetransportowaniu do Polski próbki trafią do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, gdzie rozpoczną się ich specjalistyczne, laboratoryjne badania - biegli szacują, że mogą one potrwać od kilku miesięcy do pół roku.

W końcu października _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie Sikorski nadal nic nie zdziałał _ - Podniosłem tą sprawę, ale mam wrażenie, ze strona rosyjska jeszcze nie jest gotowa do tego - _ powiedział szef MSZ.
Seremet rozmawiał z Rosjanami o wraku Rosyjski wiceprokurator generalny zapewnił szefa polskiej prokuratury o przyśpieszeniu realizacji wniosku w sprawie przekazania próbekTu-154.
Rekonesans trwa. Tu-154M wraca do Polski? Grupa polskich biegłych i ekspertów zaczęła w Smoleńsku prace przy wraku Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.
bFelpkJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)