Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wrak tu-154m
14.12.2012 19:13

Wrak Tu-154 m będzie tematem rozmów Sikorskiego z Ławrowem?

Dziś rzecznik rosyjskiego MSZ wyraził zdumienie, że Polska o wydaniu wraku tupolewa chce rozmawiać z Unią Europejską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

To będzie trudna rozmowa. W poniedziałek w Moskwie spotkają się szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Będą przewodniczyli obradom Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

Aktualizacja 20:31

Zdaniem Donalda Tuska, minister Sikorski z całą pewnością poruszy kwestię powrotu do Polski wraku samolotu Tu-154M. Premier podkreślił, że strona polska robi to systematycznie - choć zna stanowisko rosyjskie. Władze w Moskwie odmawiają zgody na sprowadzenie wraku samolotu do Polski tłumacząc, że musi pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa. Zdaniem Donalda Tuska, jest to stanowisko nieprzyjazne i trudne do zaakceptowania, bo de facto oznaczające możliwość zwłoki niemal w nieskończoność.

Według Donalda Tuska, stanowisko MSZ-u Rosji w sprawie wraku samolotu jest aroganckie. Dziś rzecznik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych wyraził zdumienie, że Warszawa o wydaniu wraku chce rozmawiać z Unią Europejską. Szef polskiego rządu powiedział, że przetrzymywanie wraku stawia w dwuznacznej sytuacji Rosję, a nie Polskę.

Również minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest niezadowolony ze stanowiska rosyjskiego MSZ. Szef polskiej dyplomacji wyraził _ zdziwienie i niezadowolenie z faktu, że Rosjanie, wbrew obietnicom, nie zwracają wraku Tupolewa _.

O pomoc w sprowadzeniu wraku z Rosji do Polski Sikorski poprosił Brukselę w poniedziałek. Minister chce, by szefowa unijnej dyplomacji poruszyła tę sprawę na szczycie Unia Europejska - Rosja w przyszłym tygodniu.

Premier zapowiedział, że w trakcie rozmów w Moskwie pojawią się także kwestie energetyczne. - _ Mogę tylko dzisiaj ogólnie powiedzieć, że nie wszystkie propozycje strony rosyjskiej będą dla nas interesujące _ - mówił szef rządu.

Z kolei Jarosław Kaczyński odniósł się do deklaracji premiera w kwestii powrotu wraku tupolewa. Donald Tusk stwierdził, że to zadanie pozostawia ministrowi Radosławowi Sikorskiemu. - _ Jeżeli chodzi o to, że Tusk uchyla się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za cokolwiek, to jest nic nowego _ - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że dziwi się tym, którzy - jak zaznaczył - 2 lata i 8 miesięcy temu _ zaczęli nagle uważać, że Rosja na skutek katastrofy smoleńskiej się zmieniła _.

- _ To było do przewidzenia _ - tak mówi szef SLD Leszek Miller o stanowisku rosyjskiego MSZ. W ocenie Leszka Millera, minister Sikorski popełnił błąd. - _ Od początku było wiadomo, że Rosja nie powie nic innego Unii niż mówi Polsce, bo gdyby to zrobiła, przyznałaby, że działa z pobudek politycznych _ - podkreślał lider SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna z Rosją o wrak. Padają coraz ostrzejsze słowa - _ Domagamy się niezmiennie realizacji obietnicy prezydenta Rosji, zwrotu Tu-154M _ - oświadczył ostro Szef MSZ. Kreml komentuje jego słowa, a premier mówi o _ arogancji Rosjan _.
Bruksela odpowiedziała w sprawie TU-154 Minister Sikorski o pomoc w sprowadzeniu wraku z Rosji, poprosił Unię Europejską.
Kto dzwonił z telefonu Lecha Kaczyńskiego Śledczy chcą porównać rosyjski billing z wykazem rozmów, uzyskanym od polskiego operatora.
Tagi: wrak tu-154m, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz