Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wraca sprawa Komisji Majątkowej

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem posłów SLD; jest problem ze składem sędziowskim.

Wraca sprawa Komisji Majątkowej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jutro Trybunał Konstytucyjny zbada wniosek SLD, złożony w 2009 r., w sprawie konstytucyjności Komisji Majątkowej. Sojusz zapowiada wniosek o wyłączenie dwojga sędziów ze składu do zbadania wniosku.

Na zdjęciu szef SLD Grzegorz Napieralski.

Posłowie lewicy w swoim wniosku z 2009 r.kwestionują konstytucyjność Komisji Majątkoweji fakt, że od jej decyzji nie ma odwołania. Komisja Majątkowa działa na podstawie ustawy z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Zajmowała się ona zwrotem majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 hektarów. Często jednak je odbierano, nie wystawiając żadnych pokwitowań.

O Komisji Majątkowej czytaj w Money.pl
Autorzy wniosku podkreślali, że Komisja Majątkowa funkcjonuje jak sąd, a nie jest organem niezawisłym. Kwestionowali m.in. to, że jej skład może być zmieniony i że nie ma kryteriów powoływania jej członków. Ponadto zaznaczano, że od orzeczeń komisji nie ma odwołania, a ugody zawarte przed Komisją nie podlegają kontroli.

TK ustalił do zbadania tego wniosku pięcioosobowy skład; są w nim: Wojciech Hermeliński (przewodniczący), Mirosław Granat (sprawozdawca), Adam Jamróz, Marek Kotlinowski i Teresa Liszcz.

W piątek jeden z inicjatorów wniosku lewicy Sławomir Kopyciński zapowiedział, że będzie wnioskował o wykluczenie z orzekania sędziówMirosława Granata i Teresy Liszcz. - _ Mamy poważne zastrzeżenia, jeśli chodzi o sędziego sprawozdawcę - sędziego Granta _ - powiedział Kopyciński.

Poseł Sojuszu zwrócił uwagę, że sędzia Granat był związany zawodowo z Uniwersytetem kardynała Stefana Wyszyńskiego i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - _ Obie te instytucje były beneficjentem decyzji Komisji Majątkowej - _ dodał Kopyciński._ - Z kolei sędzia Liszcz - podkreślił poseł SLD - była posłem X kadencji Sejmu i - według niego - _brała czynny udział w stanowieniu ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Decyzję w tej sprawie TK podejmie, kiedy wpłynie taki wniosek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ksieza;beda;sie;szkolic;z;in;vitro,228,0,759524.html) Księża będą się szkolić z in vitro To odpowiedź na duże zainteresowanie parafian kwestią zapłodnienia pozaustrojowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wielomilionowe;odszkodowanie;dla;parafii,232,0,751848.html) Wielomilionowe odszkodowanie dla parafii Kościół dostanie 75 milionów złotych za grunty przejęte w Poznaniu w czasach PRL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/biskupi;dziekuja;za;wolne;w;trzech;kroli,145,0,746641.html) Biskupi dziękują za wolne w Trzech Króli Podkreślają, że jest to powrót tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)