Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wotum zaufania
11.12.2013 16:34

Wotum zaufania dla rządu Letty w Izbie Deputowanych

Gabinet wnioskował o to głosowanie, by potwierdzić siłę koalicji po wycofaniu się z niej partii Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGF s.r.l. / Rex Features/EAST NEWS)
Na zdj. Enrico Letta

Rozpad wielkiego ugrupowania byłego premiera, Ludu Wolności, na frakcję, która pozostała w rządzie, oraz reaktywowaną Forza Italia, nie zagroził koalicji centrolewicy i centroprawicy w niższej izbie włoskiego parlamentu. Rząd Letty poparło 379 deputowanych, przeciw było 212 parlamentarzystów, m.in. z partii Berlusconiego.

_ - Proszę o udzielenie wotum zaufania na nowy początek _ - mówił w Izbie szef powołanego w kwietniu gabinetu. Odnosząc się do koalicyjnych sporów i podjętej wcześniej przez Berlusconiego próby wyprowadzenia z rządu całej centroprawicy, Letta wyraził nadzieję, że udzielone wotum zaufania pozwoli zostawić w tyle _ kłótnie, dyskusje, niepotrzebną szarpaninę _. Ocenił, że wyjście Forza Italia z wielkiej koalicji zagwarantuje jej większy spokój.

_ - Damy radę, a ja będę walczył jak lew _ - oświadczył Letta. Zapewnił, że nie dopuści do _ poddania się chaosowi _, tworzonemu przez przeciwników politycznych. Przedstawiając plany na przyszły rok, prezes Rady Ministrów jako priorytet wskazał działania na rzecz ożywienia gospodarczego i wyprowadzenia kraju z głębokiej recesji. Ponadto zadeklarował wolę szybkiego uchwalenia nowej ordynacji wyborczej. Trybunał Konstytucyjny uznał niedawno, że dwa kluczowe artykuły tej dotychczas obowiązującej są niezgodne z ustawą zasadniczą. Jeszcze w środę głosowanie nad wotum ma odbyć się również w Senacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec kryzysu we Włoszech. Dzięki Berlusconiemu Były premier w ostatniej chwili zmienił zdanie i poparł obecny rząd.
Od tego zależy powstanie rządu Angeli Merkel Niemiecka CDU zaaprobowała niemal jednogłośnie na zjeździe partii w Berlinie wynegocjowaną blisko dwa tygodnie temu umowę koalicyjną z SPD.
Premier ogłosiła rozwiązanie parlamentu W wystąpieniu telewizyjnym Yingluck zapewniła, że chce jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Tagi: wotum zaufania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz