Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla Tuska i Sienkiewicza. Sejm zadecyduje

0
Podziel się:

Koalicja w pełnej mobilizacji. Opozycja w rozsypce. Nie ma szans na odwołanie rządu?

Wotum nieufności dla Tuska i Sienkiewicza. Sejm zadecyduje
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejm zagłosuje dzisiaj nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z kandydatem na premiera profesorem Piotrem Glińskim. Również dzisiaj będą się ważyły losy ministra spraw wewnętrznych. Wnioski są jednak bez szans - Polskie Stronnictwo Ludowe stanie murem za Platformą, a to wystarczy by sprzeciwić się opozycji, która nie potrafi dojść do porozumienia. PiS wesprze jedynie Solidarna Polska - lewica _ nie chce uczestniczyć w tym kabarecie _.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności musi poprzeć większość ustawowej liczby posłów, czyli 231. Koalicja PO-PSL ma łącznie 234 posłów, zatem by wniosek zdobył odpowiednią większość musiałaby zagłosować za nim nie tylko cała opozycja, ale też co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.

Liderzy koalicji PO-PSL zgodnie deklarują zamiar obrony rządu. _ - Przyjęliśmy pewną zasadę, prostą i zrozumiałą, wspólnego działania na tym posiedzeniu i wspólnej obrony rządu. I tak jak dotąd, potwierdzamy zaufanie dla tego rządu, czekamy na wyniki śledztw, które nadzoruje minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz _ - mówił szef klubu PO Rafał Grupiński. Potwierdza to wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL. - _ Nie mamy w tej sprawie żadnych wątpliwości, to polityczna akcja PiS _ - ocenił polityk.

SLD i TR mówią nie kabaretowi

Lewicowa opozycja wstrzyma się od głosu. Jak poinformował rzecznik Sojuszu Dariusz Joński po posiedzeniu klubu SLD, posłowie tej partii wstrzymają się od głosu. _ - Nie chcemy głosować ani za rządem premiera Tuska, ani tym bardziej głosować za kabaretowym rządem Glińskiego _ - mówił lider Sojuszu Leszek Miller.

Podobnie zachowa się Twój Ruch. Szef partii Janusz Palikot tłumaczy, że Gliński jest kandydatem prawicowym, więc nie może liczyć na poparcie jego formacji. _ - Jesteśmy za konstruktywnym wotum nieufności, ale nie może oczekiwać prawica, że lewica zagłosuje na rząd prawicowy. To jest absurdalne _ - ocenił Palikot.

Kaczyński: "_ W Polsce panuje gigantyczny bałagan" _

Debata nad odwołaniem obecnej Rady Ministrów i powołaniem na premiera socjologa, prof. Piotra Glińskiego rozpoczęła się w środę. Aktywnie uczestniczył w niej Jarosław Kaczyński, który przedstawił zarzuty pod adresem rządu i premiera. Większość wymienił już 16 miesięcy temu podczas poprzedniej debaty przed konstruktywnym wotum nieufności.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił m.in. o bałaganie w służbie zdrowia, bierności w sprawie narastającego problemu demograficznego, kłopotach polskiego rolnictwa, złym wydawaniu unijnych środków czy o przepłaconych i opóźnionych inwestycjach infrastrukturalnych - w tym budowie gazoportu. Wspomniał też o kryzysie w edukacji, skupił się szczególnie na darmowym podręczniku dla pierwszaków, który nazwał akcją propagandową.

_ - Rząd za nic ma prawo, konstytucję, demokrację, (to rząd), który dla swojej obrony jest gotów sięgnąć do środków policyjnych, ukrywa prawdę, który jest przy tym doszczętnie skompromitowany i ośmieszony _ - podkreślił Kaczyński. Przypomniał, że opozycja ma prawo do zaproponowania zmiany rządu - w sytuacji, gdy jego trwanie jest szkodliwe dla Polski. _ - W tej sytuacji podziały partyjne tracą znaczenie _ - podkreślił prezes PiS.

Zarzucił rządowi, że nie potrafi rozwiązać kwestii związanych m.in. z kryzysem demograficznym, wysokim bezrobociem, niewydolnością systemu emerytalnego, nędzą, brakiem efektywnej polityki mieszkaniowej oraz nierównościami regionalnymi. Podkreślał, że nie zmieniła się sytuacja w ochronie zdrowia, m.in. nie zmniejszyły się kolejki po świadczenia. Według lidera PiS nierozwiązane są nadal także _ palące _ problemy oświaty i rolnictwa.

Podkreślał, że w sferze bezpieczeństwa energetycznego panuje w Polsce _ gigantyczny bałagan _. _ - Kiedy gazoport będzie skończony? Miał być w 2014 roku Mówi się teraz o 2017 roku, a tak naprawdę, nie wiadomo, kiedy _ - mówił Kaczyński.

Tusk: "_ To kłamstwa i nieścisłości _*" *

Premier, który poprosił o głos po wysłuchaniu wygłoszonego przez prezesa PiS uzasadnienia wniosku o wotum nieufności, podkreślił, że musi _ sprostować kłamstwa i nieścisłości, z jakich zbudowane było wyłącznie _ wystąpienie Kaczyńskiego. Prezes PiS zarzucił m.in., że rząd nie rozwiązuje problemów ochrony zdrowia, szkolnictwa, a także nic nie robi, by pokonać bezrobocie i niewydolność systemu emerytalnego.

Szef rządu ocenił, że wniosek PiS jest bezzasadny. _ - W porównaniu do ostatniego wniosku o konstruktywne wotum nieufności, nic się nie zmieniło, to znaczy są bardzo wyraźne sygnały, że Polska jeszcze lepiej poradzi sobie z sytuacją finansów publicznych i z bezrobociem. W tej przestrzeni od ostatniego wniosku do dzisiaj możemy mówić o poprawie i tak relatywnie niezłej sytuacji, w jakiej jest Polska od siedmiu lat _ - mówił premier.

Zdaniem Tuska kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński nigdy nie będzie szefem rządu. Zarzucił prezesowi PiS, że _ wymyślił formułę rządu technicznego, bo boi się podjęcia odpowiedzialności _.

Jak dodał, Kaczyński - jako szef największej opozycyjnej partii - _ nie raz stchórzył _ unikając publicznej debaty. _ Pan tchórzy także dzisiaj, gdy wystawia pan prof. Glińskiego. Za chwilę odstawicie polityczny kabaret, będzie expose premiera technicznego. Jeśli rzeczywiście czuje się pan odpowiedzialnym za swoje ugrupowanie, to proszę wyjść i powiedzieć: Tak, to ja, ja zdecydowałem się podjąć ten bój o swoje racje. Ale do tego trzeba mieć coś więcej, niż tylko przygotowane wystąpienie ze stekiem kłamstw _ - mówił premier.

W obronie szefa MSW

Dzisiaj posłowie zdecydują także o losach ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności jest skutkiem opublikowania w połowie czerwca przez _ Wprost _ nagrań rozmów m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. W nagraniu z lipca 2013 r. słychać jak obaj rozmawiają o hipotetycznym wsparciu budżetu państwa przez NBP na kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym.

Podobnie jak w przypadku wotum nieufności dla rządu, opozycji nie uda się zdobyć większości. Aby odwołać ministra, potrzeba większości głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231. Koalicja PO-PSL ma łącznie 234 posłów. Ostatnie głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Donalda Tuska pokazało, że koalicja może liczyć nawet na 237 głosów.

_ "Wyjaśnienie afery niemożliwe z Sienkiewiczem" _

Szef klubu PiS podkreślał, że wyjaśnienie afery podsłuchowej nie może odbyć się z udziałem ministra Sienkiewicza. Szef MSW pozwolił na to, by kelnerzy go podsłuchiwali - mówił Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak zarzucał również wystawność kolacji Sienkiewicza z Belką. - _ Panowie jedli kawior i ośmiorniczki za 1500 złotych, tydzień temu w Gołdapi jeden mężczyzna powiedział mi, że tyle wynosi miesięczny budżet jego rodziny _ - mówił poseł PiS. W swoim wystąpieniu poruszył również kwestię rzekomego dotowania prywatnych linii lotniczych. O tym procederze na nagraniach _ Wprost _ miał mówić Bartłomiej Sienkiewicz.

- _ Kryzys państwa, pełzający zamach stanu _ - tak z kolei oceniał rozmowę szefa MSW i prezesa banku centralnego Adam Hofman z PiS.

_ - Oceniając sytuację musimy pamiętać o faktach; nagranie rozmowy szefa MSW było przestępstwem, częścią zorganizowanego procederu _ - mówił z kolei Marek Wójcik przedstawiając stanowisko PO.

_ - Autorzy wniosku nie czekali na wyjaśnienia nagranych polityków, nie czekali na informację premiera, nie czekali na działania prokuratury ani nawet na opublikowanie całości nielegalnie nagranej rozmowy. Nie zapoznali się również z jawnym procesem konsultacji społecznych ustawy, o której rozmawiali nagrani politycy _ - powiedział Wójcik. Zaznaczył, że po przeprowadzeniu analizy treści nagranej rozmowy prokuratura nie przedstawiła zarzutów Sienkiewiczowi, który w śledztwie ma status pokrzywdzonego.

_ - Natomiast to, co słusznie musi oburzać opinię publiczną, to język, jakim się posługiwali nagrani _ - mówił Wójcik. Dodał, że również politycy PO są zniesmaczeni i oburzeni tym językiem. _ - Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy Sejmem, a nie Radą Języka Polskiego _ - dodał. Ocenił też, że PiS uzasadniając swój wniosek przedstawia _ zupełnie nieprawdziwą diagnozę tego, co się dzieje w MSW i polskich służbach _.

Wniosek bez szans

Wniosek o odwołanie szefa MSW negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw wewnętrznych. Również we wtorek klub PSL, który miał wątpliwości ws. Sienkiewicza zdecydował, że zagłosuje przeciwko wnioskowi PiS o odwołaniu szefa MSW. W klubie ma obowiązywać dyscyplina. Po deklaracji PSL z arytmetyki sejmowej wynika, że żaden z wniosków nie ma szans w głosowaniu.

Premier ogłosił nominację Sienkiewicza na stanowisko szefa MSW 20 lutego 2013 r. Na czele resortu stanął on 25 lutego, zastępując Jacka Cichockiego, który został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kilka dni potem, na mocy rozporządzenia, premier przekazał nowemu szefowi MSW koordynację i nadzór nad pięcioma służbami specjalnymi: ABW, AW, SKW, SWW i CBA.

Po opublikowaniu rozmowy Sienkiewicza z szefem NBP premier mówił, że nie widzi podstaw do dymisji Sienkiewicza, bo nie było tu złamania prawa. Tusk podkreślił, że nie wysyłał Sienkiewicza na rozmowę z Belką, a spotkanie odbyło się z inicjatywy prezesa NBP.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: To kompromitacja rządu Tuska Kaczyński podkreślił, że _ to, co teraz robi władza, to nic innego jak agresywne działania przerażonej sitwy. _
"Słowa Donalda Tuska nic nie znaczą" Jarosław Kaczyński przypomniał ultimatum, jakie premier postawił ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Powiedział, że ma pomysł na kolejki.
Wybory do Europarlamentu. Zaskakujące wyniki Gdyby głosowanie odbyło się dziś, główna partia opozycyjna zdobyłaby 19 mandatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)