Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla rządu. Projekt zmian w regulaminie Sejmu trafił do komisji

0
Podziel się:

Zdecydowały dziś o tym Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Wotum nieufności dla rządu. Projekt zmian w regulaminie Sejmu trafił do komisji
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Projekty PiS i SLD zmian w regulaminie Sejmu umożliwiające kandydatowi na premiera wystąpienie podczas debaty w sprawie konstruktywnego wotum nieufności dla rządu trafią do komisji i będą omawiane w normalnym trybie - zdecydowały dziś Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Taki tryb prac nad zmianami w regulaminie Sejmu oznacza, że podczas środowej debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności nie będzie mógł zabrać głosu kandydat na premiera prof. Piotr Gliński.

Oburzeni taką decyzją są politycy PiS. _ - Widać, że jest zła wola polityczna ze strony koalicji rządowej i marszałka Sejmu. Nie dziwi nas, to, ale Polacy powinni to wiedzieć, że profesorowi Glińskiemu uniemożliwia się wystąpienie, jako kandydatowi na premiera _ - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Wicemarszałek Cezary Grabarczyk (PO) przekonywał jednak, że Prezydium stoi _ na gruncie obowiązującej konstytucji _. _ - Zasada legalizmu obowiązuje i obowiązuje wszystkie organy państwowe. Nie ma podstawy w dzisiejszym regulaminie Sejmu, żeby dopuścić potencjalnego kandydata na premiera zgłoszonego we wniosku o konstruktywne wotum nieufności, do głosu w Sejmie. Być może, jeśli zmiany w Regulaminie zostaną przeprowadzone, taka ewentualność pojawi się _ - powiedział Grabarczyk dziennikarzom.

Jak dodał, wymaga to jednak _ starannych analiz, opinii konstytucjonalistów _. _ - Obydwa projekty - zarówno ten zgłoszony przez SLD, jak i ten zagłoszony przez PiS - zostały skierowane do pracy w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich _ - zaznaczył Grabarczyk.

_ - Warto procedować starannie, bo może pojawić się kilka wniosków o konstruktywne wotum nieufności naraz i proszę wyobrazić sobie sytuację, że w debacie nad wnioskiem będzie konkurowało kilku, bądź kilkoro kandydatów na premiera. Można też taką sytuację sobie wyobrazić, dlatego bardzo starannie trzeba pracować nad tymi wnioskami _ - dodał polityk PO.

Wątpliwości w sprawie proponowanych zmian ma PSL. _ - Warto rozważyć, czy kandydat na premiera tylko, czy również kandydaci na Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka mogliby i powinni zabierać głos. Różnica między tymi wnioskami PiS i SLD jest taka, że we wniosku PiS wnioskodawcy chcą, żeby kandydat w konstruktywnym wotum nieufności miał takie same uprawnienia jak urzędujący premier. Myślę więc, że tutaj zgody nie będzie _ - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL).

Ze wstępnego harmonogramu obrad wynika, że wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostanie rozpatrzone w środę o godz. 9.15; z kolei wniosek o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza - tego samego dnia w południe.

Głosowania nad obydwoma wnioskami odbędą się w piątek.

Obie inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości to pokłosie upublicznienia przez _ Wprost _ nielegalnych nagrań rozmów, m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Stoję na straży obowiązującego prawa" PiS domaga się, aby w zaplanowanej debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska wziął udział prof. Gliński.
Gliński lekceważy Kopacz. Wystąpi w Sejmie - Muszę zaprezentować oświadczenie sytuacji i powody dlaczego podjąłem się tej misji - tłumaczy.
Kiedy zapadną decyzje personalne w rządzie? -_ Rozmowy koalicyjne trwają _ poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)