Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolność mediów w tych państwach to marzenie

0
Podziel się:

Erytrea, Arabia Saudyjska, Iran, Birma i Białoruś znalazły się
na liście 10 państw na świecie najbardziej ingerujących w wolność mediów.

Wolność mediów w tych państwach to marzenie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Erytrea, Arabia Saudyjska, Iran, Birma i Białoruś znalazły się na liście 10 państw na świecie najbardziej ingerujących w wolność mediów - wynika z raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Zestawienie ogłoszono w przeddzień Światowego Dnia Wolności Prasy.

W niechlubnym rankingu przoduje Erytrea, a tuż za nią uplasowały się Korea Północna, Syria i Iran, a następnie Gwinea Równikowa, Uzbekistan, Birma, Arabia Saudyjska, Kuba i Białoruś.

_ - W imię stabilności lub rozwoju wymienione reżimy nie pozwalają na niezależne dziennikarstwo, intensyfikują propagandę i korzystają z technologii, by kontrolować obywateli _ - uzasadnił szef CPJ Joel Simon.

_ - W tych krajach dziennikarze są postrzegani jako zagrożenie i często płacą wysoką cenę za wykonywanie swojej pracy _ - powiedział Simon. - _ Informacja zglobalizowała się pod wpływem internetu i międzynarodowego handlu, przez co cenzura stosowana w jednym kraju dotyka ludzi na całym świecie _ - podkreślił.

Przy tworzeniu listy organizacja oceniła kraje pod kątem spełniania 15 kryteriów, m.in. blokowania stron internetowych, obecności mediów prywatnych i niezależnych czy zapewnienia dziennikarzom swobody działania.

W Erytrei, rządzonej żelazną ręką przez Isaiasa Afewerkiego, _ wstępu do kraju odmawia się zagranicznym reporterom, a wszystkie media w kraju są kontrolowane przez rząd _ - czytamy w raporcie.

Korea Północna, Syria i Iran to według autorów dokumentu _ trzy kraje, w których rozległe ograniczenia w dostępie do informacji w wielkim stopniu mają wielkie przełożenie na bezpieczeństwo geopolityczne i nuklearne _. Korea Północna _ w dalszym ciągu pozostaje niezwykle skrytym państwem _, jednak pojawiły się _ nieznaczne pęknięcia _ w cenzurze, czego jednym z objawów jest otwarcie oddziału amerykańskiej agencji Associated Press w Phenianie w tym roku.

Z kolei w Iranie i Syrii cenzura _ znacząco przybrała na sile na skutek politycznych zawirowań _, podobnie jak w Arabii Saudyjskiej.

W Gwinei Równikowej wszystkie media są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez prezydenta gen. Teodora Mbasogo. W Uzbekistanie _ nie istnieje niezależna prasa, a dziennikarze pracujący dla zagranicznych mediów są nękani i prześladowani _. Na Białorusi, zdaniem CPJ, ostatnie represje _ zepchnęły do podziemia pozostałości niezależnych mediów _.

Wiele krajów ujętych w zestawieniu 10 państw stosujących najdotkliwszą cenzurę pojawiło się już w poprzedniej jego edycji z 2006 roku. Od tamtego czasu z listy zniknęły Turkmenistan i Libia.

Komitet Ochrony Dziennikarzy to niezależna organizacja non profit z siedzibą w Nowym Jorku, działająca od 1981 roku. Promuje wolność prasy na całym świecie i broni praw dziennikarzy do uprawiania zawodu bez obaw o represje.

Czytaj więcej o sytuacji dziennikarzy:
Zamykają usta dziennikarzom przed wyborami Władze Białorusi chcą zmusić dziennikarzy do milczenia przed wyborami parlamentarnymi.
Zamordowali 19 dziennikarzy. Co się dzieje? W Meksyku i Pakistanie wzrosła liczba niewyjaśnionych morderstw dziennikarzy.
Krytykowali kapitalizm. Chińczycy ich ukarali Założyciel strony Utopia, powiedział, że policja nakazała jej zamknięcie, gdyż zawierała krytykę Komunistycznej Partii Chin, jej przywódców i zbliżającego się zjazdu partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)