Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wołgograd znów będzie Stalingradem?

0
Podziel się

Putin powiedział to we Francji podczas spotkania z rosyjskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

Wołgograd znów będzie Stalingradem?
(EAST NEWS)
bErafJzF

Prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał, iż jest możliwe, że zostanie zorganizowane referendum w sprawie przywrócenia miastu Wołgograd obowiązującej w latach 1925-1961 nazwy Stalingrad.

Putin powiedział to we Francji podczas spotkania z rosyjskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Odpowiadając na sugestię jednego z byłych żołnierzy, aby przywrócić dawną nazwę, rosyjski przywódca zauważył, że decyzję można by podjąć w drodze głosowania.

Miasto, które czasów carskiej Rosji nazywało się Carycynem, komuniści przemianowali w 1925 roku na Stalingrad. W 1961 roku władze Związku Radzieckiego zmieniły jednak nazwę na Wołgograd, odrzucając wcześniejszy kult dyktatora Józefa Stalina.

bErafJzH

W ubiegłym roku radni Wołgogradu przyjęli uchwałę o korzystaniu nazwy Stalingrad w kontekście wydarzeń powiązanych z drugą wojną światową. Jak podkreśla AP, uraziło to wielu Rosjan, dla których Stalin i jego dokonania pozostają niejednoznaczne.

Stalin odpowiada za śmierć milionów ludzi, w tym Polaków, wysiedlenia i masowe represje.

W Stalingradzie od sierpnia 1942 roku do lutego 1943 roku rozgrywała się jedna z największych bitew drugiej wojny światowej. Armia Czerwona okrążyła tam dwie armie niemieckie i wspierające je siły rumuńskie, włoskie i węgierskie; po obu stronach w wyniku walk zginęło około 1,5 mln ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Włochy: Obama rzuca wyzwanie Moskwie Włoskie radio i telewizja, agencje i prasa obszernie informują o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i jego rozmowach przede wszystkim na temat kryzysu ukraińskiego.
Zobacz, ilu Rosjan wciąż popiera Putina Od początku roku poparcie dla prezydenta wzrosło o niemal 20 procent.
"Rosyjskie Davos" bez wielkiego biznesu. Bojkot Wizytę odwołali między innymi szefowie ponad 30 wielkich koncernów zagranicznych.
bErafJAi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)