Notowania

Przejdź na
łask
19.04.2014 06:00

Wojska NATO w Polsce. Przylecą kanadyjskie F-18

Szef MON Tomasz Siemoniak nie wykluczył jednak, że myśliwce będą stacjonować na innym polskim lotnisku, nie koniecznie w Łasku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

- _ Trwają rozmowy na ten temat. Będzie rekonesans Kanadyjczyków w Łasku, bo każdy taki ruch poprzedza przylot fachowców, którzy oceniają pewne rzeczy, więc myślę, że szczegóły poznamy w najbliższych dniach _ - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który przebywa z wizytą w Waszyngtonie.

Jak podkreślił, dopiero po tym rekonesansie, który odbędzie się _ w najbliższych dniach _, będzie można podać więcej szczegółów na temat organizacji oraz kalendarza misji kanadyjskich myśliwców. Zastrzegł, że Łask to nie jest jedyne polskie lotnisko, gdzie maszyny mogłyby stacjonować.

_ - Mamy też Krzesiny, mamy Powidz, Malbork, Mińsk Mazowiecki - to są wszytko lotniska przystosowane do nowoczesnych samolotów wielozadaniowych, więc zobaczymy. (...) Czekamy na rekonesans i potem będzie wszystko wiadomo _ - powiedział Siemoniak.

Kanadyjskie media podały w czwartek, że premier Stephen Harper ogłosił, iż Kanada wyśle sześć myśliwców CF-18 i personel naziemny do Polski w ramach operacji NATO w reakcji na kryzys na Ukrainie. _ - To odpowiedź na rozwój sytuacji i - szczerze mówiąc - bardziej ogólnie na nasze zaniepokojenie tym, co tak naprawdę jest ekspansjonizmem i militaryzmem ze strony Rosji za prezydentury Władimira Putina _ - cytowała Harpera telewizja CBC na swym portalu internetowym.

Różne media informowały, że kanadyjskie myśliwce mają stacjonować w Łasku, gdzie obok polskich myśliwców stacjonuje obecnie 12 amerykańskich F-16 w ramach pododdziału tzw. aviation detachment.

_ Bardzo wysoko oceniamy decyzję Kanady. To wpisuje Kanadę do grupy sojuszników, którzy dobrze zareagowali (na kryzys na Ukrainie), jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Dania _ - ocenił minister Siemoniak.

Do ustalenia pozostaje, czy kanadyjskie myśliwce będą brać udział w natowskiej, rotacyjnej misji dyżurów nad krajami bałtyckimi (Air Policing) podczas polskiej zmiany, która rozpoczyna się 1 maja. O tym będzie musiał zdecydować głównodowodzący sił NATO w Europie.

_ - Trzeba zwrócić uwagę, że zdecydował, że w najbliższej zmianie już wystarczy, że Francuzi i Brytyjczycy do nas dojdą, a Niemcy i Duńczycy zostali skierowani na następną zmianę. Zobaczymy, jak postąpi z Kanadyjczykami. Zawsze pozostaje możliwość ćwiczeń polsko-kanadyjskich czy polsko-amerykańsko-kanadyjskich _ - powiedział Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ukraina wpłynie na przyszłość NATO" _ - To, co dzieje się na wschodzie od Polski będzie miało istotny wpływa na debatę o przyszłości NATO i będzie bardzo mocnym impulsem, by wrześniowy szczyt Sojuszu przyniósł konkretne rezultaty - _ powiedział szef MON.
Myśliwce USA zostaną w Polsce do końca roku - _ Nie chodzi o prowokowanie Rosji _ - zaznacza minister obrony USA Chuck Hagel.
NATO: Nasze akcje nie grożą wobec Rosji Sojusz ocenia, że kryzys na Ukrainie to najpoważniejsze wyzwanie.
Tagi: łask, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz