Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
22.05.2012 19:04

Wojny narkotykowe w Meksyku pochłonęły 50 000 ofiar

Meksyk jest dla potężnych organizacji przestępczych głównym terytorium przerzutu narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Zastępca szefa policji miasta Magdalena w stanie Jalisco w zachodnim Meksyku zginął jako kolejna ofiara wojny, którą kartele narkotykowe wydały siłom porządkowym i wojsku. Według MSW od 2007 roku przemoc stosowana przez kartele pochłonęła 50 000 ofiar.

Większość z nich stanowią zabici w walkach między kartelami o kontrolę nad terytorium i strefy wpływów. Meksyk jest dla tych potężnych organizacji przestępczych głównym terytorium przerzutu narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Zastępca szefa policji w Magdalenie, Victor Manuel Hernandez Sotelo, zginął w poniedziałek w Guadalajarze, stolicy stanu Jalisco. Zamach miał _ klasyczny _ przebieg: jego samochód terenowy ostrzelali dwaj kilerzy jadący na motocyklu, a pojazd oficera policji, który zginął na miejscu od dwóch strzałów w głowę, uderzył w autobus.

Krwawe porachunki mafii narkotykowych z konkurencją oraz zamachy na przedstawicieli prawa powtarzają się co kilka dni od początku maja. 4 maja znaleziono zwłoki 23 zamordowanych osób w stanie Tamaulipas.

Pięć dni później w Jalisco odkryto zwłoki 18 zamordowanych. W tym samym czasie od kul gangsterów zginęło pięciu dziennikarzy.

W połowie maja ofiarą _ egzekucji _ dokonanej przez mafię narkotykową na konkurencji padło 49 osób. Policja znalazła straszliwie okaleczone ciała 43 mężczyzn i 6 kobiet na terenie gminy Cadereyta, 220 km od Monterrey, stolicy stanu graniczącego z Teksasem, którą przecina wiele szlaków przemytu narkotyków.

Wojna toczy się głównie między dwoma najpotężniejszymi grupami gangów narkotykowych: Las Zetas oraz koalicją kartelu Zatoki (Meksykańskiej) i kartelu Pacyfiku - oświadczył po tych masakrach szef resortu spraw wewnętrznych w rządzie meksykańskim Alejandro Poire.

Czytaj więcej o wojnach narkotykowych w Meksyku w Money.pl
Czternaście okaleczonych ciał w furgonetce Ciała znalazła meksykańska policja w mieście Nuevo Laredo, w pobliżu granicy z USA.
Unia zaangażuje się w wojnę? Poza Europą UE będzie starała się pomagać meksykańskim władzom zarówno szkoląc odpowiednie formacje policyjne, jak i uczestnicząc w działaniach rozpoznawczych.
Przejęli narkotyki za ponad 300 mln dolarów Meksykańska armia skonfiskowała 15 ton syntetycznych narkotyków, głównie metamfetaminy.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz