Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. Polska gotowa wesprzeć USA

0
Podziel się:

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział przed dwoma dniami, że Stany Zjednoczone z sojusznikami osłabią i ostatecznie zniszczą Państwo Islamskie.

Wojna z terroryzmem. Polska gotowa wesprzeć USA
(Maj/Reporter)
bEToPybp

Wystąpienie prezydenta Baracka Obamy to zapowiedź zastosowania nowej strategii zwalczania terroryzmu - nie bezpośredniej walki, lecz wsparcia miejscowych sił i pomocy dla ludności. Polska jest gotowa włączyć się w te działania - powiedział szef BBN Stanisław Koziej (na zdjęciu).

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział przed dwoma dniami, że Stany Zjednoczone z sojusznikami _ osłabią i ostatecznie zniszczą _ Państwo Islamskie, które opanowało znaczne obszary Iraku i Syrii. Obama podkreślił, że operacja nie obejmie udziału amerykańskich wojsk w walkach lądowych na obcym terytorium.

_ - Myślę, że to wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej walki z terroryzmem. Do tej pory starano się ją prowadzić przez bezpośrednie użycie sił zbrojnych, prowadzenie regularnych operacji, jak w Iraku i Afganistanie. To nie dało pozytywnych rezultatów, a spowodowało duże koszty _ - powiedział Koziej.

bEToPybr

_ - Sądzę, że strategia zaproponowana obecnie przez prezydenta Obamę jest próbą zastosowania innej metody strategicznej - wykorzystania przede wszystkim miejscowego potencjału antyterrorystycznego, w tym przypadku sił zbrojnych Iraku, zmontowania koalicji z państwami regionu i położenia nacisku na wykorzystanie sił regionalnych w celu zwalczania zagrożenia terrorystycznego, które ujawniło się z jeszcze większą siłą niż Al Kaida, a jest skoncentrowane na pograniczu Syrii i Iraku _ - dodał.

Według szefa BBN wsparcie dla lokalnych struktur będzie oznaczać udział w atakach na siły terrorystyczne, pomoc w zakresie wyposażenia, uzbrojenia i amunicji dla wojsk zwłaszcza Iraku, a także pomoc humanitarną dla ludności, która wskutek działań ISIL została zmuszona do ucieczki.

Mówiąc o możliwym polskim udziale w tego rodzaju działaniach Koziej podkreślił, że wspólne stanowisko przygotowały MON i BBN.

_ - Uważamy, że to bardzo ważne zadanie dla naszych sojuszników. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w tej walce z terroryzmem, jednak bez zakładania jakiegokolwiek udziału w działaniach zbrojnych w regionie _ - powiedział. Według szefa BBN w grę wchodziłoby wsparcie logistyczne, np. transportem lub pomocą humanitarną, która już teraz jest dostarczana.

bEToPybx

Sytuacja w Iraku i Syrii i postępy Państwa Islamskiego były tematem jednego z nieformalnych spotkań w trakcie ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Newport. Mówiąc o ewentualnej pomocy w akcji przeciw islamskim radykałom wiceminister obrony Robert Kupiecki powiedział w czwartek, że Polska nie bierze pod uwagę udziału w walkach przeciw Państwu Islamskiemu, jest natomiast gotowa wesprzeć zwalczające je strony, np. zaopatrując je w amunicję.

Kupiecki podkreślił, że choć _ nie jest naszą preferencją zaangażowanie na Bliskim Wschodzie _, Polska nie może domagać się solidarności i wzmacniania wschodniej flanki sojuszu, lekceważąc zarazem obawy sojuszników na południowych obrzeżach NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Były wiceprezydent ostro krytykuje Obamę Były wiceprezydent USA Dick Cheney zarzucił prezydentowi Obamie "bierność" i "brak wiary w siłę Ameryki", czym jego zdaniem przyczynia się do wzrostu zagrożeń na świecie, w tym na Bliskim Wschodzie.
Obama chce więcej pieniędzy na walkę z... Fundusz na rzecz walki z terroryzmem ma zostać wykorzystany na szkolenie i wyposażenie w sprzęt walczących z ekstremistami partnerów USA w innych krajach.
Polska nie odpowie na wezwanie. Nie ruszy na Irak Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii mającej na celu wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.
bEToPybS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)