Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. Chiny odpowiadają na brutalny atak

0
Podziel się:

W zamachu bombowym w Urumczi na zachodzie Chin zginęło w czwartek 31 osób, a 94 zostały ranne. Pekin nazwał ten atak aktem brutalnego terroryzmu.

Wojna z terroryzmem. Chiny odpowiadają na brutalny atak
(Xinhua News/East News)

Po największym w Chinach zamachu bombowym, na targowisko w Urumczi, stolicy regionu autonomicznego Sinkiang, tamtejsze władze ogłosiły rozpoczęcie _ rocznej ofensywy _ wymierzonej w _ brutalną działalność terrorystyczną _ - podała agencja Xinhua.

W zamachu bombowym w Urumczi na zachodzie Chin zginęło w czwartek 31 osób, a 94 zostały ranne. Pekin nazwał ten atak aktem brutalnego terroryzmu, a dzień później władze lokalne, nie podając żadnych szczegółów, zapowiedziały roczną kampanię represji wobec terrorystów.

Nie poinformowano, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie zamachu. Nieoficjalnie wskazuje się na zbrojne ugrupowania separatystyczne.

W ostatnich miesiącach w Sinkiangu, gdzie znaczną część ludności stanowią muzułmańscy Ujgurzy, doszło do wielu aktów przemocy o charakterze terrorystycznym. Czwartkowy zamach jest jednak najkrwawszym od 2009 roku, kiedy to w starciach Ujgurów z chińską większością zginęło prawie 200 osób.

Zamach przeprowadzono w dwa dni po tym, gdy lokalny sąd skazał 39 osób na kary pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej m.in. działalność terrorystyczną. Grupa była oskarżana także o szerzenie nienawiści etnicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne zagrożenie dla światowego handlu Napięcia terytorialne na Morzu Południowochińskim utrudnią wyjście z globalnego kryzysu finansowego - ostrzega premier Wietnamu Nguyen Tan Dung.
Zamach bombowy w Chinach. 31 zabitych Według chińskich władz, za atakiem kryją się zbrojne ugrupowania separatystyczne.
Sojusz Rosji, Chin i Iranu. Chcą wykluczyć USA Organizacja miałaby się opierać o państwa regionu poszerzone o Rosję i Iran, ale bez udziału USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)