Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna z iranem
07.09.2012 17:43

Wojna z Iranem coraz bliżej? Kolejny kraj wycofał dyplomatów

Relacje dyplomatyczne między Kanadą a Iranem zostały zawieszone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

Kanada zamknęła swoją ambasadę w Iranie i wydali ze swego terytorium w ciągu pięciu dni wszystkich pozostałych irańskich dyplomatów - ogłosił dziś szef MSZ Kanady John Baird. Określił on władze Iranu jako _ największą dziś groźbę dla bezpieczeństwa świata _.

_ Kanada zamknęła swoją ambasadę w Iranie ze skutkiem natychmiastowym i uznała za osoby niepożądane wszystkich pozostałych dyplomatów irańskich w Kanadzie _ - oświadczył szef MSZ w komunikacie.

_ Relacje dyplomatyczne między Kanadą a Iranem zostały zawieszone. Cały kanadyjski personel dyplomatyczny opuścił Iran, a irańskim dyplomatom w Ottawie nakazano opuszczenie kraju w ciągu pięciu dni _ - głosi komunikat.

Baird oznajmił, że _ Kanada uważa rząd Iranu za najbardziej znaczące dzisiaj zagrożenie dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa na świecie _.

_ Rząd irański dostarcza coraz większej pomocy militarnej reżimowi (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada; odmawia podporządkowania się rezolucjom ONZ dotyczącym jego programu nuklearnego, systematycznie grozi Izraelowi, wykorzystuje rasistowską antysemicką retorykę i podżega do ludobójstwa (...), chroni i wspiera materialnie grupy terrorystyczne _ - oświadczył MSZ Kanady.

Resort zarzucił Iranowi, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa dyplomatom przebywającym na swoim terytorium. _ W tych okolicznościach Kanada nie może dłużej utrzymać w Iranie swoich dyplomatów _ - oświadczyło MSZ.

Ministerstwo radzi Kanadyjczykom, by unikali wyjazdów do Iranu. Irańczycy zaś sprawy konsularne i wizowe będą mogli załatwiać w kanadyjskiej ambasadzie w stolicy Turcji, Ankarze - wyjaśnia komunikat.

W związku z programem atomowym Iranu Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sześć rezolucji, z których cztery zawierają sankcje wobec tego kraju. Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, natomiast rząd w Teheranie utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, w energetyce i medycynie.

Stosunki Iranu z Izraelem są wrogie; prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad niejednokrotnie wzywał do _ wymazania Izraela z mapy _.

Iran wspiera też władze w Damaszku i prezydenta Asada, przeciwko któremu trwa w Syrii od marca 2011 roku rebelia zbrojna, która pochłonęła już tysiące ofiar cywilnych.

Stosunki kanadyjsko-irańskie pogorszyły się w 2003 roku, kiedy w irańskim areszcie zabita została Zahra Kazemi, fotografka, która miała podwójne, irańskie i kanadyjskie, obywatelstwo. Kanada uznała wówczas, że władze irańskie pozwoliły na to zabójstwo i odwołała z Iranu swojego ambasadora.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory prezydenckie. Szykuje się ostra walka Kampania prezydencka będzie najpewniej starciem między zwolennikami radykalnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada i jego konserwatywnymi rywalami związanymi z muzułmańskimi duchownymi.
Oni nie wierzą w złe intencje Iranu Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł Izrael i inne kraje przed zaatakowaniem Iranu z powodu jego programu atomowego.
Premier przerywa posiedzenie. Przez przeciek Benjamin Netanjahu niespodziewanie przerwał i zawiesił posiedzenie swego gabinetu bezpieczeństwa.
Tagi: wojna z iranem, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz