Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Siły rządowe starły się z rebeliantami na Wzgórzach Golan

0
Podziel się:

Syryjska państwowa agencja prasowa SANA poinformowała, że armia zabiła wielu terrorystów i zniszczyła stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego

Wojna w Syrii. Siły rządowe starły się z rebeliantami na Wzgórzach Golan
(PAP/EPA)

Rebelianci wdali się w walkę z armią Syrii na Wzgórzach Golan, gdzie przed kilkoma dniami grupa powiązana z Al-Kaidą uprowadziła żołnierzy sił pokojowych ONZ - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Starcia koncentrowały się wokół miasta Hamidija w muhafazie (prowincji) Al-Kunajtira, w pobliżu spornej granicy syryjsko-izraelskiej. Obserwatorium podało, że są ofiary po obu stronach, lecz nie ma dokładnych danych na temat ich liczby.

Syryjska państwowa agencja prasowa SANA poinformowała, że armia zabiła _ wielu terrorystów _ i zniszczyła stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Reżim Baszara el-Asada _ terrorystami _ nazywa wszystkich swych oponentów, biorących udział w trwającej od ponad trzech lat rebelii.

Walki w rejonie zaostrzyły się, gdy rebelianci w środę zajęli przejście graniczne w pobliżu opuszczonego miasta Al-Kunajtira. W czwartek bojownicy powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra porwali 45 żołnierzy sił pokojowych z Fidżi i otoczyli dwie jednostki błękitnych hełmów z Filipin, monitorujących strefę buforową między Syrią a Izraelem.

Filipińczycy wydostali się z oblężenia w czasie weekendu. Fidżyjczycy wciąż pozostają w niewoli Frontu Al-Nusra.

ONZ poinformował, że dąży do bezwarunkowego i jak najszybszego zwolnienia uprowadzonych żołnierzy. Organizacja jednak nie wie, gdzie obecnie przebywają.

Atak na siły pokojowe wzbudził pytania o zasadność misji. Irlandia, która na Wzgórzach Golan ma 130 żołnierzy sił szybkiego reagowania, ostrzegła w poniedziałek, że w przyszłym miesiącu nie wyśle na izraelsko-syryjskie pogranicze kolejnej zmiany, jeśli ONZ nie zgodzi się na poprawę siły ognia, struktur dowodzenia, kontroli i zasad działania.

_ Wyraziłem się bardzo jasno, że nie zamierzam dalej angażować irlandzkich żołnierzy w tę misję, dopóki nie nastąpi fundamentalna rewizja tego, jak ma działać. To po prostu nie jest już strefa zdemilitaryzowana _ - powiedział w radiu irlandzki minister obrony Simon Coveney.

_ Potrzebujemy znaczących gwarancji ze strony ONZ i Syrii, że możemy prowadzić misję bezpiecznie. Poziom ryzyka, biorąc pod uwagę to, co się stało w ciągu ostatnich trzech dni, jest nie do przyjęcia _ - dodał.

Minister Coveney przypomniał też, że w sobotę doszło do wymiany ognia między Irlandczykami a rebeliantami, gdy próbowano ratować Filipińczyków z jednego z oblężonych punktów granicznych.

W skład liczących 1250 żołnierzy sił ONZ na Wzgórzach Golan wchodzą wojska z Indii, Fidżi, Nepalu, Filipin, Irlandii i Holandii.

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa między Izraelem a Syrią ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci, którzy przez pewien czas przetrzymywali 21 błękitnych hełmów z Filipin.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjscy rebelianci zaatakowali żołnierzy ONZ Syryjscy rebelianci uprowadzili w czwartek 44 członków misji z Fidżi, a od 75 Filipińczyków w dwóch oddalonych od siebie o kilka kilometrów obozach zażądali złożenia broni; żądanie to nie zostało spełnione.
Wojna w Syrii pochłonęła prawie 200 tys. ofiar Obecny bilans ponad dwukrotnie przewyższa ten sprzed roku i prawdopodobnie wciąż jest zaniżony.
Wybory w pogrążonej w wojnie Syrii O trzecią z rzędu 7-letnią kadencję ubiega się prezydent Baszar el-Asad.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)