Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii się tak nie skończy, Annan ostrzega przed eskalacją

0
Podziel się:

Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.

Wojna w Syrii się tak nie skończy, Annan ostrzega przed eskalacją
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)
bESNIWJN

Kofi Annan przestrzegł dziś przed eskalacją konfliktu w tym kraju, co mogłoby zdestabilizować sytuację w regionie. Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.

_ - Pierwszym celem dla wszystkich nas jest położenie kresu przemocy i łamaniu praw człowieka, zabijaniu, a także uzyskanie nieskrępowanego dostępu z pomocą humanitarną do potrzebujących _ - powiedział Annan po przeprowadzonej przez łącze wideo poufnej konferencji z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Poinformował ich o swej niedawnej misji w Syrii i o planie powrotu do tego kraju.

bESNIWJP

_ - Powiedziałem Radzie Bezpieczeństwa, że rozmawialiśmy z Syryjczykami i że rozmowy trwają _ - oświadczył dziennikarzom w Genewie, gdzie w piątek spotkał się też z ambasadorami przy ONZ Chin i Rosji - krajami będącymi stałymi członkami RB ONZ, które już dwukrotnie zawetowały jej rezolucje, potępiające reżim Baszara el-Asada.

_ - Jestem podbudowany mocnym poparciem i zdecydowaniem Rady Bezpieczeństwa do wspólnych działań. (...) Wiem, że istnieje kilka różnic (poglądów), lecz to normalne. Mam nadzieję, że już wkrótce usłyszymy RB mówiącą jednym głosem _ - oświadczył Annan.

Specjalny wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii ma skierować w przyszłym tygodniu do Damaszku zespół negocjacyjny, by omówić propozycję rozmieszczenia w Syrii międzynarodowych obserwatorów - powiedział Reuterowi rzecznik Annana, Ahmad Fawzi.

Reżim prezydenta Syrii Asada od roku krwawo tłumi prodemokratyczne demonstracje. Według szacunków ONZ, rządowe represje i zbrojne kontrakcje opozycji spowodowały do tej pory ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych.

bESNIWJV
Czytaj o konflikcie w Syrii w Money.pl
Wojna. Od początku zginęło 7,5 tys. cywili Bilans krwawej rewolty tłumionej przez prezydenta Baszara el-Asada zwiększył się od ostatniego raportu ONZ o ponad 2 tysiące osób.
Fala uchodźców. Uciekają przed śmiercią Liga Arabska domaga się niezależnego śledztwa dotyczącego zbrodni popełnianych przez syryjski reżim.
"Usłyszcie głos Arabów i przyłączcie się" Sprawa Syrii, gdzie od roku trwają tłumione przez władze protesty przeciw prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zdominowała dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
bESNIWKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)