Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
07.02.2014 11:24

Wojna w Syrii. Rząd potwierdza doniesienia

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mokdad potwierdził, że reżim w Damaszku weźmie udział w drugiej rundzie negocjacji w ramach konferencji pokojowej w Genewie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
na zdjęciu: prezydent Syrii Baszar el-Asad

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mokdad potwierdził, że reżim w Damaszku weźmie udział w drugiej rundzie negocjacji w ramach konferencji pokojowej w Genewie - podała agencja Sana. Rozmowy mają się rozpocząć w najbliższy poniedziałek.

Jak podkreślił wiceminister, syryjska delegacja będzie kontynuować wysiłki z pierwszej tury rozmów w Genewie i nalega, by dyskusje dotyczyły wszystkich zapisów zawartych w dokumencie, tzw. komunikacie Genewa I. Chodzi o ustalenia światowych mocarstw z czerwca 2012 roku, które mają być podstawą dalszych negocjacji.

Mokdad był jednym z członków delegacji syryjskiego reżimu w czasie pierwszej tury rozmów. Syryjska opozycja również zapowiedziała swój udział w rokowaniach rozpoczynających się 10 lutego.

Pierwsza runda negocjacji w Genewie zakończyła się pod koniec stycznia. Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdar Brahimi, który przewodniczy rozmowom pokojowym, podkreślił, że mimo fiaska pierwszej tury liczy, że bardziej produktywny okaże się drugi etap negocjacji.

Reżim w Damaszku, który określa rebeliantów walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem mianem _ terrorystów _, twierdzi, że rozmowy powinny przede wszystkim skupić się na kwestii terroryzmu; z kolei dla opozycji priorytetem jest przekazanie władzy w Syrii, z wyłączeniem Asada.

Rozmowy mają doprowadzić do politycznego zakończenia syryjskiego konfliktu, w którym zginęło ponad 130 tys. ludzi. Ponad 2 mln musiały szukać schronienia poza granicami.

Czytaj więcej w Money.pl
"Syryjski reżim nie chce negocjować" - _ Jesteśmy oburzeni na reżim za posługiwanie się strategią poddajcie się albo umrzecie z głodu _ - tłumaczą Przyjaciele Syrii.
Fiasko syryjskich rozmów pokojowych Po dziesięciu dniach trudnych rozmów negocjator ONZ Lakhdar Brahimi ogłosił, że nie udało się ustalić wspólnego stanowiska w najważniejszych kwestiach.
Syryjska opozycja przeciw rozmowom Do tej pory opozycja jako warunek bez którego spełnienia odrzucała dialog z Damaszkiem stawiała odejście prezydenta Baszara Assada. Czy coś się zmieniło?
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz