Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Rebelianci sprzymierzeni z Al-Kaidą opanowali Azaz

0
Podziel się:

Bojownicy Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie przypuścili szturm na Azaz, zabijając co najmniej pięciu członków Wolnej Armii Syryjskiej i zatrzymując około 100.

Wojna w Syrii. Rebelianci sprzymierzeni z Al-Kaidą opanowali Azaz
(Polaris/East News)

Grupa rebeliantów stowarzyszonych z Al-Kaidą opanowała syryjskie miasto Azaz przy granicy z Turcją po walkach z bojownikami Wolnej Armii Syryjskiej, wspieranej przez kraje arabskie i Zachód - informują aktywiści opozycji syryjskiej.

Bojownicy Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie przypuścili szturm na Azaz, zabijając co najmniej pięciu członków Wolnej Armii Syryjskiej i zatrzymując około 100.

Brytyjska grupa konsultingowa ds. obronności IHS Jane's ocenia, że blisko połowa sił walczących z reżimem syryjskim to dżihadyści lub islamiści o różnym stopniu radykalizacji. Grupa dżihadystów liczy ok. 10 tys. ludzi, w tym ochotników z innych krajów - wynika z raportu analizującego poszczególne frakcje w syryjskiej opozycji zbrojnej. Należą oni do grup powiązanych z Al-Kaidą, z których na pierwszy plan w ostatnich miesiącach wysunęły się Dżabhat al-Nusra (Front al-Nusra) i Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie.

Dalsze 30-35 tys. ludzi to fundamentaliści, których wiele łączy z Al-Kaidą, choć ich celem nie jest międzynarodowy dżihad, lecz wprowadzenie rządów islamskich w Syrii po obaleniu prezydenta Baszara el-Asada.

30 tys. stanowią bojownicy należący do umiarkowanych grup islamistycznych. Reszta - najwyżej jedna trzecia wszystkich bojowników - to zbrojne grupy świeckie, które kierują się przede wszystkim pobudkami nacjonalistycznymi.

Bojownicy Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie walczą w Syrii nie tylko po to, by obalić Asada. Biją się o islamskie państwo _ od Dijali (w Iraku) po Bejrut (w Libanie) _, o rozległy emirat rządzony prawem islamu i prowadzący świętą wojnę.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy dostarczały Syrii chemikalia Mogły one być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.
Baszar el-Asad dziękuje Rosji za wsparcie Prezydent jest wdzięczny Rosji za stanowisko, jakie zajęła wobec brutalnego ataku.
Sekretarz NATO: Atak na Syrię nadal możliwy - _ By zapewnić kontynuowanie procesu dyplomatycznego i politycznego, powinno się nadal zachować opcję akcji zbrojnej _ - powiedział Rasmussen po rozmowach z brytyjskim premierem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)