Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
01.06.2013 07:18

Wojna w Syrii. Prezydent Hollande nie wyklucza ataku

Prezydent Francji nawiązał do podejrzenia, iż reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył wczoraj, że jest zwolennikiem rozwiązania politycznego w Syrii i zwołania w tej sprawie konferencji w Genewie, ale nie wyklucza wywarcia _ nacisku wojskowego _ na reżim w Damaszku._ _

_ Sądzimy dziś, że rozwiązanie powinno być polityczne, ale aby do tego doprowadzić nie wolno nigdy odrzucać hipotezy wywarcia nacisku wojskowego _ - powiedział Hollande w wywiadzie dla francuskiego radia i telewizji.

Prezydent Francji nawiązał do podejrzenia, iż reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej i zapewnił, że jest to powód, który _ może uzasadnić w pewnym momencie dokonanie interwencji _.

Przyznał jednak, że przy podejmowaniu takich decyzji trzeba mieć w ręku dowody, iż syryjskie wojska rządowe użyły broni chemicznej. Przypomniał, że Paryż domagał się przeprowadzenia kontroli w tej sprawie, jednak władze syryjskie odrzucają taką ewentualność.

Jeśli chodzi o zwołanie drugiej konferencji w Genewie, co do której nie ma dotąd porozumienia, Hollande zauważył, iż _ całą sprawę komplikuje _ rosyjskie żądanie, by w spotkaniu mogli uczestniczyć także przedstawiciele Iranu.

Prezydent Francji zapewnił, że do Moskwy zwraca się z przesłaniem: _ Uczyńmy wszystko, co możliwe aby osiągnąć rozwiązanie polityczne, jeśli nie chcemy wojskowego _.

Według Hollande'a nacisk wojskowy zacznie się wraz ze zniesieniem od 1 czerwca embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji. Zaznaczył jednak, że nastąpi to pod pewnymi warunkami. Pierwszy z nich, to zastrzeżenie, że _ broń nie trafi do grup, które następnie zachwieją równowagę w regionie _. Drugi warunek brzmi: _ broń może otrzymać tylko zjednoczona opozycja, będąca w stanie dać nam takie gwarancje _. Trzeci warunek: _ jeśli damy broń, nastąpi to wówczas, gdy nie da się osiągnąć politycznego rozwiązania _.

Hollande podkreślił w wywiadzie, że jeśli dojdzie do konferencji w Genewie, powinna ona posłużyć przygotowaniu _ etapu po Baszarze el-Asadzie _.

_ Sto tysięcy zabitych w ciągu dwóch lat! _ - brzmiała zwięzła odpowiedź prezydenta Francji na pytanie dziennikarza, co sądzi o wydarzeniach w Syrii. _ W tym kraju panuje reżim, na którym ciąży główna odpowiedzialność za te ofiary, reżim który uciska część ludności, posługuje się bronią dostarczaną mu niekiedy z zagranicy _ - rozwinął swą odpowiedź Hollande.

Prezydent dodał, że reżim w Damaszku _ posługuje się też zbrojnymi oddziałami z zagranicy _.

Nawiązując do informacji o stosowaniu broni chemicznej przez armię syryjska, Hollande zapytał: _ Czy sądzicie, że Francja powinna przymykać na to oczy? _.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja to pierwszy kraj uznający legalność... Francois Hollande jest pierwszym zachodnim szefem państwa, który przyjął przedstawicieli syryjskiej opozycji.
Hollande i Merkel: powołać szefa eurogrupy
Dramatyczne błagania o szybką pomoc Syryjscy rebelianci twierdzą, że nie są w stanie ewakuować setek rannych z tego miasta przy granicy z Libanem.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz