Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Ofiary nalotów sił rządowych w Aleppo

0
Podziel się:

Według źródeł opozycyjnych, styczeń był najtragiczniejszym miesiącem konfliktu.

Wojna w Syrii. Ofiary nalotów sił rządowych w Aleppo
(Zyzzzzzy/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Co najmniej 18 osób zginęło w rezultacie intensywnych nalotów lotnictwa rządowego na rejony kontrolowane przez rebeliantów w Aleppo, na północy Syrii - poinformowały w nocy źródła opozycyjne. Według nich, styczeń był najtragiczniejszym miesiącem konfliktu.

Wśród ofiar znajduje się pięcioro dzieci. Lotnictwo prezydenta Baszara el-Asada atakowało - według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - dzielnice Hanano, Qadi Askar i Mouwasalat. Ze śmigłowców zrzucano tzw. bomby beczkowe wypełnione materiałami wybuchowymi, paliwem i kawałkami metalu.

Siły rządowe atakują rejony kontrolowane przez rebeliantów w Aleppo od połowy grudnia ub. r. powodując liczne ofiary i rujnując bloki mieszkalne. Miejscowe szpitale są przepełnione rannymi.

Obserwatorium opublikowało dane, z których wynika, że styczeń był najtragiczniejszym miesiącem trwającego od marca 2011 r. konfliktu. Potwierdzono śmierć 5794 zidentyfikowanych osób a personaliów dalszych 1000 ofiar nie zdołano jeszcze ustalić.

Opozycja i organizacje broniące praw człowieka oskarżają rząd o przetrzymywanie dziesiątków tysięcy osób, z których wiele ma być torturowanych. Według opozycji, zamordowanych mogło być nawet 11 tys. przetrzymywanych.

W konflikcie, który rozpoczął się od pokojowych protestów antyrządowych a później przerodził się w wojnę domową, zginęło - według danych ONZ - ponad 130 tys. ludzi. Około 1/3 ludności liczącej przed wybuchem konfliktu 23 mln, musiało opuścić swoje domy. Konflikt syryjski, który wstrząsnął całym Bliskim Wschodem, nie wykazuje oznak słabnięcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy Syryjczycy też walczą. Zobacz, jak Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają?
Trzy naloty, 22 ofiary. W tym 14 dzieci Bomby zostały zrzucone na dzielnice Ard al Hamra, Sahur i Hajdarija.
Walki w Syrii. Rebelianci zaatakowali więzienie Za szturmem stali dżihadyści ze związanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nosra - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Zaatakujecie Syrię? To odpowiemy! Mocna deklaracja Baszara el-Asada. Kraj będzie się bronić przed agresją.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)