Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
23.10.2012 13:17

Wojna w Syrii. Najwięcej uchodźców uciekło do Jordanii

W Libanie jest już ponad 100 tys. uchodźców z Syrii, uciekających przed trwającym od marca zeszłego roku konfliktem wewnętrznym do krajów ościennych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

*W Libanie jest już ponad 100 tys. uchodźców z Syrii, uciekających przed trwającym od marca zeszłego roku konfliktem wewnętrznym do krajów ościennych - podało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). *

W czterech sąsiadujących z Syrią krajach zarejestrowano łącznie ponad 358 tys. uchodźców z Syrii: ponad 105 tys. w Jordanii, blisko 102 tys. w Turcji, ponad 101 tys. w Libanie i ponad 42 tys. w Iraku.

Jest ich jednak więcej - liczbę tych, którzy uciekli z kraju, ale nie zwrócili się o pomoc międzynarodową UNHCR szacuje na dziesiątki tysięcy. Ocenia też, że liczba Syryjczyków, którzy uciekli z kraju może sięgnąć do końca roku 700 tysięcy.

W Egipcie zarejestrowało się ponad 6800 uchodźców z Syrii, ale władze w Kairze wskazują, że Syryjczyków jest w tym kraju nawet 150 tysięcy, i mogą oni zwrócić się o przyznanie im statusu uchodźcy, gdy skończy się im wiza.

Rzeczniczka UNHCR Melissa Fleming zaapelowała, by społeczność międzynarodowa pomogła sąsiadom Syrii w przyjęciu uchodźców. _ Nie można oczekiwać, że te kraje same będą ponosić cały ciężar _ - oświadczyła. W szczególności wezwała kraje europejskie, by otworzyły granice dla uciekinierów z Syrii i udzielały im azylu.

UNHCR podaje, że w UE, Szwajcarii i Norwegii o azyl zwróciło się między styczniem 2011 roku i sierpniem 2012 roku ponad 16 tys. Syryjczyków.

Od marca 2011 roku trwa w Syrii rebelia przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, tłumiona przez siły rządowe. Konflikt kosztował już życie ponad 30 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyktator ogłasza amnestię. Ich ona nie obejmie Prezydent Syrii Baszar el-Asad ogłosił powszechną amnestię, wyłączając z niej terrorystów.
Syria zakłóca transmisje BBC i France 24 Istnieją podejrzenia, że Syria zakłóca satelitarne transmisje stacji BBC, France 24, Deutsche Welle i Głos Ameryki.
Znani Francuzi wzywają do interwencji w Syrii W ich opinii postawa Zachodu wobec Syrii przypomina sytuację z Hiszpanii w 1936 roku, kiedy demokracje hańbiły się swoją neutralnością, podczas gdy Mussolini i Hitler udzielili pomocy puczystom generała Franco.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz