Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Mówili, że jadą na wakacje, a pojechali na wojnę

0
Podziel się:

Sześć osób zostało zatrzymanych w ramach operacji antydżihadystycznej w Strasburgu.

Wojna w Syrii. Mówili, że jadą na wakacje, a pojechali na wojnę
(Polaris/East News)

Zarzuca im się wyjazdy do Syrii w celu wzięcia udziału w konflikcie syryjskim po stronie ekstremistów - poinformował szef MSW Francji Bernard Cazeneuve.

Elitarne jednostki francuskiej policji i żandarmeria przeprowadziły akcję we wczesnych godzinach rannych; zatrzymani, których tożsamości nie ujawniono, mieli w Syrii angażować się w dżihad.

Jak podaje _ Le Figaro _ na swojej stronie internetowej w grudniu ubiegłego roku 14 młodych ludzi poinformowało swoich rodziców, że jadą na wakacje, a tymczasem wyjechało do Syrii, by wziąć udział w wojnie domowej w szeregach ugrupowań związanych z Al-Kaidą. Sześciu z nich wróciło do Francji kilka tygodni temu i zostali zatrzymani.

Operację w Strasburgu zorganizowano kilka tygodni po ogłoszeniu przez francuskie MSW specjalnych działań w celu wytropienia osób, które dołączają do siatek terrorystycznych i udają się na wojnę do Syrii. Resort zapowiedział też, że będzie starał się _ zniechęcić _ ludzi wybierających się do tego kraju oraz _ ukarać _ tych, którzy wracają do Francji po walce u boku islamskich dżihadystów, czy po ewentualnym szkoleniu terrorystycznym - pisze francuski dziennik.

Około 780 osób mieszkających we Francji dołączyło w Syrii do szeregów bojowników radyklanych organizacji; na początku maja francuskie władze oceniły liczbę Francuzów walczących w Syrii na 285 - podaje AFP.

W styczniu wywiad amerykański ostrzegł, że pochodzący z Zachodu bojownicy są szkoleni w Syrii jako terroryści, by móc zaatakować Europę i USA; MSW Francji podało wówczas, że młodzi ludzie, którzy udają się na wojnę w Syrii rekrutowani są poprzez media społecznościowe, a powracający do Francji dżihadyści będą największym zagrożeniem dla kraju w nadchodzących latach.

Służby specjalne krajów europejskich oceniają, że na wojnę w Syrii wyjechało z Europy Zachodniej co najmniej 2 tys. osób, zastrzegając, że dane te są zapewne zaniżone. Niektórzy z tych ochotników wracają - do Francji powróciło około 80. Według ustaleń władz USA najwięcej bojowników z Europy zdają się przyciągać dwa radykalne ugrupowania - Front al-Nusra i Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

Czytaj więcej w Money.pl
HRW: Syria nadal używa broni chemicznej Aktywiści informują, że wojsko wierne władzom w Damaszku zaatakowało przy jej użyciu w kwietniu trzy miasta.
Francja sprzeda Rosji okręty desantowe Mimo kryzysu na Ukrainie oraz nacisków Waszyngtonu Francja wywiąże się z kontraktu wartego 1,2 mld euro - napisał "Le Monde".
Francja chce szczytu w sprawie Nigerii Ugrupowanie to porwało w zeszłym miesiącu ponad 300 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)