Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Liczba uchodźców przekroczy 5 milionów?

0
Podziel się:

Informacje z ONZ są tym bardziej alarmujące, że już teraz sąsiadujące z Syrią kraje nie mogą poradzić sobie z napływem kolejnych osób, które uciekają przed wojną domową.

Wojna w Syrii. Liczba uchodźców przekroczy 5 milionów?
(Xinhua/Photoshot/Reporter)
bEChgFZx

Teraz jest ich niemal 2,5 miliona, a do końca przyszłego roku ma być dwa razy więcej - takie alarmujące dane podaje ONZ. Według Narodów Zjednoczonych, jeśli wojna w Syrii nie zostanie zakończona, to na przełomie 2014 i 2015 roku liczba uchodźców może przekroczyć 5 milionów ludzi.

Informacje z ONZ są tym bardziej alarmujące, że już teraz sąsiadujące z Syrią kraje nie mogą poradzić sobie z napływem kolejnych osób, które uciekają przed wojną domową.

Szamija uciekła z Syrii zaledwie w lipcu. Przyjechała do Libanu z czwórką dzieci. _ Brakuje nam tu wszystkiego. Nie mamy dachu nad głową, dzieci są chore i cały czas chodzę z nimi do lekarza _ - mówi Syryjka.Podobnych przypadków w Libanie są tysiące. Wielu uciekinierów to ludzie chorzy fizycznie albo cierpiący po tym, co przeszli w Syrii. _ _

bEChgFZz

_ - Każdego dnia widzimy nowe twarze. Myślę, że w ciągu pół roku liczba naszych pacjentów się podwoiła _ - mówi Rabih Kbar, lekarz pracujący w prowizorycznej klinice założonej w libańskiej dolinie Bekaa przez Lekarzy Bez Granic.

To właśnie do Libanu uciekło najwięcej Syryjczyków. Ich liczbę w tym kraju ONZ szacuje na 784 tysiące osób. _ - Każdego dnia zgłasza się do nas 11-15 tysięcy. Ale pieniędzy mamy tylko na jedną czwartą potrzeb, dlatego codziennie musimy dokonywać tragicznych wyborów _ - mówi Ninette Kelley, zajmująca się uchodźcami w Libanie z ramienia ONZ.

Władze wszystkich sąsiadujących z Syrią krajów, w tym przede wszystkim Libanu, wielokrotnie już apelowały do społeczności międzynarodowej o pomoc finansową. Prócz Libanu, Syryjczycy uciekają także do Jordanii, Turcji, Iraku i Egiptu, ale część decyduje się na dłuższą i znacznie trudniejszą podróż do Europy. O syryjskich uchodźcach mają dzisiaj rozmawiać m.in. deputowani w Parlamencie Europejskim.

Czytaj więcej w Money.pl
OPCW zlikwiduje broń chemiczną w Syrii Broń chemiczna w Syrii zostanie zniszczona przez przedstawicieli tej organizacji.
Mają ponad 1000 ton broni chemicznej? Międzynarodowi eksperci do spraw rozbrojenia rozpoczęli proces likwidacji zapasów syryjskiej broni chemicznej.
ONZ zaczęło niszczyć broń chemiczną w Syrii Misję likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego nadzoruje zespół inspektorów OPCW i ONZ, którzy przebywają w Syrii.
bEChgGaa
KOMENTARZE
(0)