Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
04.05.2013 19:08

Wojna w Syrii. Izrael potwierdza atak

Atak osobiście zatwierdził premier Benjamin Netanjahu. Myśliwce zaatakowały kraj znad Libanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Izrael potwierdził dokonanie ataku na syryjski skład broni. To co najmniej drugi od początku roku taki atak. Władze w Jerozolimie wyraźnie dają do zrozumienia, że będą za wszelką cenę starać się zapobiegać, by syryjska broń wpadła w ręce rebeliantów i islamistów z libańskiego Hezbollahu.

Anonimowi przedstawiciele izraelskich władz powiedzieli agencji Reutersa, że do ataku doszło w nocy z czwartku na piątek, po tym, jak nalot osobiście zatwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu. Celem miał być budynek, gdzie przechowywano broń, mającą trafić w ręce libańskiego Hezbollahu. Zarówno izraelskie jak i amerykańskie źródła potwierdzają, że w składowisku nie było broni chemicznej.

Wcześniej władze Libanu informowały o większej niż zazwyczaj aktywności izraelskich myśliwców w libańskiej przestrzeni powietrznej. Okazało się, że samoloty zaatakowały cel znad Libanu, nie wkraczając w przestrzeń Syrii.

W styczniu tego roku Izrael zbombardował w Syrii konwój, który miał przewozić broń dla Hezbollahu. Radykalne szyickie ugrupowanie, działające w Libanie ale najprawdopodobniej walczące także w syryjskiej wojnie, jest jednym z największych wrogów państwa żydowskiego. Siedem lat temu po porwaniu izraelskiego żołnierza rozgorzała 34-dniowa wojna między Izraelem a Hezbollahem.

Do najnowszych napięć dochodzi w czasie, gdy zachodni liderzy zastanawiają się jak wspomóc syryjskich rebeliantów, walczących o obalenie prezydenta Baszara al-Assada. Wszystko po informacjach, że w czasie syryjskiej wojny użyto broni chemicznej wobec cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Izraelski generał: syryjskie wojsko użyło broni chemicznej Na konferencji bezpieczeństwa w Tel Awiwie izraelski generał powiedział: Zgodnie z naszym rozumieniem, reżim prezydenta Baszara el-Asada użył śmiercionośnej broni chemicznej.
ONZ boi się o swoich żołnierzy w Syrii Chodzi o powtarzające się naruszenia linii rozejmowej między Syrią i okupowanymi przez Izrael Wzgórzami.
"Niespodzianka" dla Izraela? W odwecie za... Syria może podjąć niespodziewaną decyzję w odpowiedzi na izraelski atak. Taką informację przekazał Ali Abdul Karim Ali, ambasador Syrii w Libanie.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz