Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. ISIL ukrzyżowało rebeliantów

0
Podziel się:

Ich ciała wystawiono na widok publiczny i mają tak pozostać przez trzy dni.

Wojna w Syrii. ISIL ukrzyżowało rebeliantów
(Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, które uzyskuje informacje dzięki swym kontaktom w Syrii, ośmiu bojowników zostało zamordowanych na głównym placu w Dajr Hafer we wschodniej części prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii. Ich ciała wystawiono na widok publiczny i mają tak pozostać przez trzy dni - podaje ta organizacja z siedzibą w Londynie.

Chodzi o bojowników z milicji Sahwa; terminu tego ISIL używa w odniesieniu do bojowników oskarżanych o to, że są kontrolowani przez Zachód - precyzuje Obserwatorium.

Z najnowszych danych uzyskanych przez tę organizację wynika, że w starciach rywalizujących ze sobą ugrupowań islamistycznych w Syrii od początku roku zginęło około 7 tysięcy ludzi. Do walk dochodzi w czasie, gdy bojownicy z ISIL próbują wzmocnić swe wpływy na tych obszarach niepodlegających kontroli władz w Damaszku. Większość z nich zginęła w wybuchach bombowych, w tym eksplozjach samochodów pułapek i zamachach samobójczych.

W Syrii, gdzie od 2011 r. trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, ISIL walczy np. z takimi grupami jak Front al-Nusra - oficjalna filia Al-Kaidy w Syrii.

Rywalizacja między ugrupowaniami sięga ubiegłego roku, kiedy to przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri oskarżył ISIL o stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej i innych rebeliantów walczących z reżimem Asada; polecił, aby ugrupowanie ograniczyło swą działalność.

Ekstremiści z ISIL dążą też do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu premiera Iraku Nuriego al-Malikiego oraz utworzenia na części terytoriów Syrii i Iraku sunnickiego kalifatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rakiety rebeliantów zabiły 50 ludzi w Aleppo Aleppo płonie. W ostrzale rakietowym giną dzieci
Kilkadziesiąt ofiar ataku na zatłoczony targ Co najmniej 33 osoby zginęły, gdy syryjskie lotnictwo zaatakowało zatłoczony targ w kontrolowanej przez rebeliantów dzielnicy Aleppo w północno-zachodniej Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)