Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Sudanie. USA i ONZ ślą wojsko i apelują...

0
Podziel się:

W ubiegły czwartek podczas ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Akobo zginęło najmniej 20 osób w tym 3 indyjskich żołnierzy ONZ.

Wojna w Sudanie. USA i ONZ ślą wojsko i apelują...
(AP/Fotolink/East News)

**W opublikowanym oświadczeniu John Kerry poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Sudanu Południowego Salvą Kiirem Mayarditem i wezwał go do podjęcia działań mających na celu ochronę ludności i pojednania między zwalczającymi się ugrupowaniami.

Kerry podkreślił, że ludność Sudanu Południowego doświadczyła już zbyt wielu lat walk wewnętrznych i poniosła zbyt wielkie ofiary aby zezwolić na ponowne pogrążenie się ich młodego państwa w otchłań przemocy.

Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że wczoraj udał się do Sudanu Południowego specjalny wysłannik USA, ambasador Donald Booth.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w uchwalonej niewiążącej deklaracji wezwała przywódców rywalizujących ugrupowań Salvę Kiira Mayardita i Rieka Machara do _ przerwania aktów przemocy i niezwłocznego rozpoczęcia dialogu _.

W ubiegły czwartek podczas ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Akobo zginęło najmniej 20 osób w tym 3 indyjskich żołnierzy ONZ. Rzecznik misji pokojowej ONZ Edmond Mulet poinformował, że około 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ na terenie całego Sudanu Południowego. Waszyngton wysłał czoraj oddział 45 żołnierzy do Sudanu Południowego, by chronili ambasadę USA i jej pracowników.

Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w niedzielę w pobliżu stolicy kraju - Dżuby wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/m292848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/indie;oburzone;wydarzeniami;w;usa,76,0,1445196.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Indie oburzone wydarzeniami w USA Indyjska wicekonsul w USA została zatrzymana i zakuta w kajdanki, kiedy odwiozła córkę do szkoły. Do czasu zwolnienia za kaucją miała siedzieć w celi z narkomanami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/m288244.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunku;izrael-palestyna;kerry;fiasko;rozmow;pokojowych;grozi;chaosem,97,0,1416289.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kerry: Izrael nie może żyć w cieniu wojny Sekretarz stanu USA uważa, że w ciągu pół roku możliwe jest osiągnięcie porozumienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m288097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/john;kerry;w;izraelu;wciaz;wierzy;w;pokoj,74,0,1415498.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) John Kerry w Izraelu. Wciąż wierzy w pokój - Uważam, że wypracowanie pokoju jest wciąż możliwe. Jestem zdeterminowany do pracy - powiedział sekretarz stanu USA. Ani Izraelczycy, ani Palestyńczycy nie podzielają jego optymizmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)