Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Sudanie Południowym. Klęska może nastąpić nawet za kilka tygodni

0
Podziel się:

Na śmierć narażonych jest 4 mln ludzi.

Wojna w Sudanie Południowym. Klęska może nastąpić nawet za kilka tygodni
(Polaris Images/East News)

W pogrążonym wojną Sudanie Południowym trwa największa na świecie operacja humanitarna prowadzona przez ONZ. Human Rights Watch nawołuje do nałożenia embarga na broń i w raporcie opisuje zbrodnie wojenne.

Od grudnia 2013 roku, gdy w Sudanie Południowym wybuchł konflikt między armią rządową a żołnierzami lojalnymi wobec byłego wiceprezydenta kraju, zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, a 1,5 mln uciekło ze swoich domów.

Wedle szacunków organizacji humanitarnych w ciągu najbliższych tygodni w kraju może zostać ogłoszona klęska głodu. Na śmierć narażonych jest 4 mln ludzi, a 50 tys. dzieci może umrzeć na skutek niedożywienia jeszcze w tym roku.

Eksperci prognozują, że skala tragedii może być podobna do tej, jaka wydarzyła się w Afryce Wschodniej w połowie lat 80., kiedy z głodu i chorób spowodowanych niedożywieniem zmarło ponad milion ludzi.

Zdaniem zastępcy sekretarza generalnego ONZ do spraw operacji pokojowych Edmonda Muleta w Sudanie Południowym trwa obecnie największa operacja humanitarna na świecie. Jednak ze względu na brak możliwości i wystarczających funduszy, trudno jest zaspokoić ogromne potrzeby ludności.

_ - Walki i intensywna pora deszczowa utrudniają dostarczenie żywności w tereny, gdzie przebywają osoby potrzebujące _ - powiedziała w rozmowie z PAP Katarzyna Kot-Majewska, Polka pracująca w Sudanie Południowym dla Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). _ By zapobiec dramatycznie pogarszającej się sytuacji, w trudno dostępnych rejonach organizowane są zrzuty żywności z samolotów _ - dodała.

Ze swoich domów uciekło już 1,5 mln ludzi. W kraju przebywa również 220 tys. osób z sąsiedniej Północy, z prowincji Nil Błękitny i Kordofan Południowy. _ - To ludzie, którzy uciekli przed wojną we własnym kraju, ale nie są też bezpieczni w Sudanie Południowym i dostarczenie im żywności jest obecnie niezwykle trudne _ - powiedziała Polka, która w tym kraju pracuje od początku konfliktu.

W hrabstwie Maban przy granicy z Sudanem, gdzie w obozach przebywa 120 tysięcy ludzi, sytuacja jest dramatyczna i może się jeszcze pogorszyć. W tym tygodniu zamordowano tam sześciu pracowników humanitarnych. Z tego powodu większość organizacji niosących pomoc zdecydowała się na ewakuację swoich pracowników.

_ - Jeśli dostęp do obozów będzie utrudniony ze względu na bezpieczeństwo, pracownicy humanitarni nie będą mogli zapewnić pomocy tysiącom ludzi, którym brakuje wody pitnej, jedzenia i dostępu do podstawowej opieki medycznej _ - ostrzega w oświadczeniu wydanym w czwartek Czerwony Krzyż.

W piątek organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch opublikowała raport, z którego wynika, że zarówno armia rządowa jak i rebelianci dopuszczają się wyjątkowo okrutnych zbrodni. _ - Powszechne mordowanie cywilów ze względu na pochodzenie etniczne, ogromne zniszczenia i grabieże ludności, mówią same za siebie _ - czytamy w raporcie. HRW pisze, że liczba ofiar nie jest znana. _ Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych, a domy i targi spalone. Ciała zostały zjedzone przez ptaki i psy _ - głosi raport.

HRW nawołuje wspólnotę międzynarodową do nałożenia embarga na eksport broni do Sudanu Południowego i kolejnych sankcji na przedstawicieli władz i rebeliantów.

W najbliższy poniedziałek mija termin ultimatum ustalonego przez Międzyrządowy Organ ds. Rozwoju (IGAD), regionalny blok, który pośredniczy w rozmowach. Armia rządowa pod wodzą prezydent Salvy Kiira i jego były zastępca Riek Machar, który stoi na czele rebeliantów, powinny do tego czasu wprowadzić zawieszenie broni i utworzyć rząd tymczasowy. Niestety negocjacje pokojowe utknęły w martwym punkcie. W poniedziałek delegacja rebeliantów nie pojawiła się na kolejnej turze rozmów pokojowych w Addis Abebie, żądając, by rozmowy były prowadzone bezpośrednio pomiędzy stronami bez udziału przedstawicieli organizacji społecznych i religijnych.

Sudan Południowy ogłosił niepodległość w lipcu 2011 roku po 22 latach wojny domowej w Sudanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaprzecza zarzutom o udział w masakrze O wymordowanie na tle etnicznym ponad 200 osób został oskarżony przez ONZ.
ONZ apeluje o ponad miliard dolarów pomocy 3,2 mln ludzi jest zagrożonych skutkami konfliktu, w którym zginęło już 10 tys. osób.
USA wracają na wojnę? Jest zgoda na atak Amerykańskie samoloty bojowe zbombardowały już niektóre miejsca w północnym Iraku - twierdzą islamiści.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)