Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Strefie Gazy. Wystrzelono kolejne rakiety

0
Podziel się:

Izraelska armia szacuje, że od rozpoczęcia wojny, Hamas wykorzystał już ponad 3100 rakiet. Liczba ofiar konflktu po stronie palestyńskiej przekroczyła 1800 osób, a po stronie izraelskiej nie życie 66 osób.

Izraelskie czołgi przy granicy ze Strefą Gazy
Izraelskie czołgi przy granicy ze Strefą Gazy (PAP/EPA)

1/7

fot: PAP/EPA

Grad rakiet poleciał ze Strefy Gazy na Izrael. Hamas skierował kilkanaście rakiet w kierunku Tel Awiwu, Aszkelonu oraz innych miast na południu Izraela. Do dzisiejszych ataków doszło mimo deklaracji, że praktycznie osiągnięto jeden z głównych celów operacji zbrojnej, czyli zniszczenia tuneli wykorzystywanych przez Hamas.

[Aktualizacja godzina 17:20]

Co najmniej dwie rakiety nad Tel Awiwem zostały przechwycone przez system Żelazna Kopuła. Izraelska armia szacuje, że od rozpoczęcia wojny w Gazie Hamas wystrzelił już ponad 3100 rakiet. Tymczasem liczba ofiar konflktu po stronie palestyńskiej przekroczyła 1800 osób. Po stronie izraelskiej wojna pochłonęła życie 66 osób.

Wcześniej strona izraelska wycofała większość swoich wojsk lądowych z Gazy, co może oznaczać stopniowe wygaszanie operacji w palestyńskiej enklawie.

Palestyńskie źródła medyczne poinformowały, że ofiary pochodzą z Rafah na południu Strefy Gazy. Dziewięciu zabitych miało pochodzić z tej samej rodziny - dodały.

Pocisk rakietowy, wystrzelony przez samolot izraelskiej armii, uderzył w oenzetowską szkołę w Rafah na południu Strefy Gazy, zabijając co najmniej 10 osób - poinformowały palestyńskie służby medyczne. Wojsko Izraela nie skomentowało tych doniesień.

Palestyńczycy podkreślają, że w szkole prowadzonej przez ONZ chowali się cywile, szukając schronienia przed atakami wojsk państwa żydowskiego. Wystrzelony z samolotu pocisk rakietowy miał uderzyć w wejście do budynku - relacjonuje agencja Reutera.

Izraelskie wojsko poinformowało natomiast o zniszczeniu ponad 30 tuneli wykorzystywanych przez radykalne ugrupowanie Hamas do prowadzenia ataków na terytorium państwa żydowskiego. Wojsko podkreślało, że wyeliminowanie przejść podziemnych było jednym z podstawowych celów operacji zbrojnej w Strefie Gazy.

_ Kontynuowaliśmy misję mającą na celu zniszczenie tych tuneli, które zlokalizowaliśmy i szacujemy, że w ciągu krótkiego okresu, prawdopodobnie 24 godzin, zakończymy operację _ - poinformował rzecznik armii pułkownik Peter Lerner.

Wcześniej siły zbrojne armii państwa żydowskiego ogłosiły, że zaginiony w Strefie Gazy żołnierz izraelski Hadar Goldin, który - jak podejrzewano - mógł zostać uprowadzony przez palestyński Hamas, zginął w walce. Informacje o jego porwaniu doprowadziły do zerwania zaplanowanego na trzy dni zawieszenia broni w Strefie Gazy i zintensyfikowania izraelskich działań zbrojnych.

Armia: zginął żołnierz

_ Specjalny komitet pod przewodnictwem Głównego Rabina Izraelskich Sił Obronnych poinformował o śmierci oficera piechoty z Brygady Givati, ppor. Hadara Goldina, który zginął podczas walki w Strefie Gazy 1 sierpnia 2014 r. _ - głosi oświadczenie armii.

Wcześniej władze Izraela twierdziły, że 23-letni Goldin wpadł w ręce bojowników Hamasu na południu Strefy Gazy w czasie operacji niszczenia tuneli wykorzystywanych przez palestyńskich bojowników.

W sobotę Izrael ogłosił, że Palestyńczycy, którzy uciekli przed walkami z miasta Bejt Lahija na północy Strefy Gazy, mogą już zacząć wracać do swych domów. Według Reutera i AFP może to oznaczać, że ofensywa Izraela na tym obszarze dobiega końca. Wojsko poinformowało jednocześnie o przegrupowaniu swoich sił na terytorium Strefy Gazy.

Palestyńskie władze szacują, że w atakach izraelskich sił zbrojnych, prowadzonych od 8 lipca, zginęło 1708 osób, z czego większość to cywile. Izrael potwierdził natomiast śmierć w walce 64 żołnierzy. Trzech cywilów państwa żydowskiego zginęło podczas ostrzałów pociskami rakietowymi dokonywanymi przez palestyńskich bojowników.

_ Specjalny komitet pod przewodnictwem Głównego Rabina Izraelskich Sił Obronnych poinformował o śmierci oficera piechoty z Brygady Givati, ppor. Hadara Goldina, który zginął podczas walki w Strefie Gazy 1 sierpnia 2014 r. _ - głosi oświadczenie armii.

Jak informuje Associated Press, minister obrony Izraela Mosze Jaalon oraz główny rabin wojskowy Rafi Peretz spotkali się z rodziną poległego żołnierza w ich domu w miejscowości Kfar Saba. Przed domem zebrały się setki osób aby wyrazić współczucie.

Wcześniej władze Izraela twierdziły, że 23-letni Goldin wpadł w ręce bojowników Hamasu na południu Strefy Gazy w czasie operacji niszczenia tuneli wykorzystywanych przez palestyńskich bojowników.

Od 8 lipca, kiedy rozpoczęły się izraelskie bombardowania Strefy Gazy, zginęło tam co najmniej 1600 osób. Zginęło też 63 izraelskich żołnierzy i trzech cywilów.

Władze państwa żydowskiego tłumaczyły, że chcą zażegnać zagrożenie ze strony bojowników, którzy ostrzeliwali terytorium Izraela pociskami rakietowymi. Od początku konfliktu mieli ich wystrzelić ponad 3 tysiące, z czego większość miała spaść na największe izraelskie miasta.

_ - Nie godzimy się na kolejne ataki _ - powiedział Netanjahu. Dodał, że Hamas będzie musiał zrozumieć, bez względu na to, ile mu to zajmie, że za dalsze ataki zapłaci niewyobrażalnie wysoką cenę. Premier oświadczył, że Izrael jest przygotowany do kontynuowania walki z palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy, gdy armia zakończy swe podstawowe zadanie zniszczenia tuneli wykorzystywanych przez Hamas.

_ - Po zakończeniu tej operacji armia będzie dalej działać, kierując się jedynie względami naszego bezpieczeństwa i potrzebami naszej obrony, w celu odbudowy waszego bezpieczeństwa, obywatele Izraela _ - powiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Koniec wojny nie ucieszy Palestyńczyków

Wcześniej pojawiały się opinie, że po zniszczeniu tuneli Izrael zakończy działania wojenne. Nawet jakby się tak stało dla Palestyńczyków nic się nie zmieni. Nadal będzie bowiem obowiązywać izraelska blokada Gazy.

- _ Żyjemy tutaj w całkowitym zamknięciu, jak w więzieniu - tłumaczy Walla al Ghussein, dziennikarka i blogerka z Gazy . - Granice są zamknięte, a to powoduje kryzys ekonomiczny. Studenci tracą stypendia zagraniczne, bo nie mogą wyjechać za granicę. Starsi ludzie umierają, bo także nie mogą wyjechać za granicę na leczenie. Pracownicy rządu Hamasu od sześciu miesięcy nie dostają pensji, bo Autonomia Palestyńska zamknęła banki _.

_ Możecie wracać do domu _

Z kolei izraelska armia zakomunikowała, że _ mieszkańcy północy Strefy Gazy otrzymali wiadomość, iż mogą wracać do Bejt Lahija _. Mieszkańcom zalecono ponadto, by uważali na ładunki wybuchowe, które bojownicy Hamasu rozmieścili na tym obszarze. Według Reutera i AFP komunikat dowództwa wojskowego może oznaczać, że ofensywa Izraela na tych terenach dobiega końca; W Bejt Lahija mieszka około 70 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozejm w Gazie to fikcja! Oto dowód Zawieszenie miało obowiązywać do niedzieli. O rozejm w trwającym ponad trzy tygodnie konflikcie apelowały ONZ i Stany Zjednoczone.
Gaza bombardowana. Hamas: Rozejm? Bzdura! Izraelskie lotnictwo wznowiło intensywne bombardowania. Pociski padają na północną część palestyńskiej enklawy.
Tragiczny bilans walk w Gazie. "Najcięższa noc" Miniona noc była dla mieszkańców palestyńskiej enklawy jedną z najcięższych od początku operacji Izraela
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)