Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Republice Środkowoafrykańskiej. Czad wycofuje żołnierzy z sił pokojowych

0
Podziel się:

Siły Unii Afrykańskiej wraz z około 2 tys. żołnierzy francuskich (na zdj.) starają się przywrócić pokój w Republice Środkowoafrykańskiej. Teraz ich liczebność może się zmniejszyć.

Żołnierze sił pokojowych w Republice Środkowoafrykańskiej. Tutaj: wojskowi z Francji
Żołnierze sił pokojowych w Republice Środkowoafrykańskiej. Tutaj: wojskowi z Francji (AP/FOTOLINK/East News)
bEKAtuwl

Decyzja Czadu utrudni wysiłki na rzecz sformowania silnego międzynarodowego kontyngentu wojskowego dla opanowania konfliktu międzyreligijnego w tym kraju.

W liczących 6 tys. ludzi afrykańskich siłach pokojowych w Republice Środkowoafrykańskiej jest około 850 czadyjskich żołnierzy. Byli oni krytykowani za branie strony rebeliantów - głównie muzułmańskich - z koalicji Seleka, których sięgnięcie po władzę w ubiegłym roku wywołało zbrojną kontrakcję milicji chrześcijańskich.

_ - Mimo poniesionych przez nas ofiar Czad i Czadyjczycy stali się celem bezpodstawnej i złośliwej kampanii, w której oskarża się nas o wszelkie nieszczęścia w Republice Środkowoafrykańskiej _ - głosi informujące o planowanym wycofaniu żołnierzy oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Czadu.

bEKAtuwn

Według niego do czasu ustalenia związanych z wycofaniem kwestii praktycznych żołnierze pozostaną na miejscu. Siły Unii Afrykańskiej wraz z około 2 tys. żołnierzy francuskich starają się przywrócić pokój w Republice Środkowoafrykańskiej. Seleka przejęła tam władzę w marcu 2013 roku, ale w styczniu bieżącego roku musiała ją oddać w następstwie utraty kontroli nad falą przemocy, która według ekspertów ONZ ściągnęła na kraj groźbę ludobójstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja jest dramatyczna. Głód i wojna Według szacunków WFP po eskalacji przemocy i fali zabójstw po 5 grudnia głód grozi obecnie ok. 1,1-1,3 mln z ok. 5,2 mln mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej.
Konflikt religijny zdominował szczyt w Brukseli W rozmowach uczestniczy między innymi premier Donald Tusk.
Google wspiera program wykorzystania energii słonecznej w Afryce Największy inwestor na rynku internetowym wspiera działalność na rzecz najbardziej potrzebujących. Tym razem Google dołączył do SolarAid i zaangażował się w pomoc dla Afryki. Google nawiązał współpracę z organizacją SolarAid, która przeprowadza działania związane z rozpowszechnianiem wykorzystania energii słonecznej w Afryce. Zgodnie z hasłem, że technologie mogą uczynić świat lepszym miejscem, Google zgodziło się sfinansować ...
bEKAtuwO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)