Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa gazy
11.07.2014 20:04

Wojna w Palestynie. Trwa potężny ostrzał ze Strefy Gazy

Cztery rakiety poleciały w stronę centrum Tel Awiwu. Jedną z nich przechwyciła Żelazna Kopuła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Grad rakiet spadł po południu na miasta w centralnym i południowym Izraelu. Alarmy przeciwrakietowe słychać było między innymi w Aszkelonie, Bat Yam, Eszkol i w kilku miejscach na pustyni Negew. Cztery rakiety poleciały na centrum Tel Awiwu, ale jedną z nich przechwyciła Żelazna Kopuła, a inne spadły w niezabudowanych miejscach.

Jak informuje rzecznik izraelskiej armii, tylko dzisiaj Hamas wystrzelił w kierunku Izraela 77 rakiet. Od początku prowadzonej przez Izrael operacji _ Obronny Brzeg _ palestyński islamiści wystrzelili w sumie niemal pół tysiąca pocisków. Od wtorku izraelskie samoloty bombardują cele związane z Hamasem w Gazie, w odpowiedzi na wcześniejszy ostrzał z terenów palestyńskich. Szanse na zawieszenie broni są niewielkie, bo obie strony twierdzą, że będą walczyć do zwycięstwa. Izrael szykuje wojska do ofensywy lądowej w Gazie.

Do tej pory w nalotach po stronie palestyńskiej zginęło ponad 100 osób, a niemal pół tysiąca zostało rannych. W Izraelu nie ma ofiar śmiertelnych, ale tamtejsze służby medyczne mówią o ponad 20 rannych. Po południu wybuch pocisku antyczołgowego lekko ranił dwóch izraelskich żołnierzy przy granicy ze Strefą Gazy.

Zobacz, jak wygląda zbombardowana Strefa Gazy

Straty po stronie izraelskiej są znacznie mniejsze także z powodu systemu Żelazna Kopuła, który przechwycił i strącił część pocisków.

[ONZ](https://wiadomosci.wp.pl/organizacja-narodow-zjednoczonych-onz-6120419067451521c) krytykuje sposób prowadzenia izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Navi Pillay poinformowała dzisiaj, że jest poważnie zaniepokojona izraelską ofensywą w Strefie Gazy, która może wykraczać poza prawo wojenne zabraniające atakowania ludności cywilnej.

W oświadczeniu Pillay wzywa obie strony konfliktu do respektowania prawa wojennego. Stanowi ono, że należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby rozróżnić cele wojskowe od obiektów cywilnych i uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej - przypomniała komisarz._ - Otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje o ofiarach cywilnych, wśród których są również dzieci (...). Rodzi to poważne wątpliwości co do tego, czy izraelskie ataki pozostają w zgodzie z prawem międzynarodowym _ - głosi komunikat.

Izrael podkreśla, że stara się za wszelką cenę uniknąć ofiar wśród cywili, ale Hamas ukrywa cele militarne w zabudowaniach cywilnych. Pillay zaapelowała więc do palestyńskich ugrupowań walczących z Izraelem, by nie umieszczały obiektów wojskowych wśród domów zamieszkanych przez cywili oraz nie przypuszczały ataków z tych miejsc.

Atakowanie budynków cywilnych jest naruszeniem prawa międzynarodowego - podkreśla Pillay, która była sędzią w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Tymczasem premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział dzisiaj, że podczas pięciodniowej ofensywy izraelska armia zaatakowała ponad 1000 celów w Gazie i dodał, że ostrzelane zostaną jeszcze kolejne obiekty.

Rozmawiając z dziennikarzami, Netanjahu podkreślił, że międzynarodowa presja nie skłoni Izraela do powstrzymania ofensywy. Powiedział również, że nie wyklucza poszerzenia jej o operację lądową.(PAP)

Rząd Izraela powołał do wojska tysiące rezerwistów

Przedstawiciele izraelskiej armii wyjaśnili, że nie ma natychmiastowych planów zmobilizowania rezerwistów, ale decyzję podjęto na wypadek sytuacji awaryjnej, w razie konieczności rozszerzenia izraelskiej ofensywy.

Wysoki rangą przedstawiciel Izraela oświadczył anonimowo, że wojsko _ przygotowuje serię opcji, w tym inwazję lub ofensywę lądową _ w Strefie Gazy kontrolowanej przez islamistyczny Hamas.

Izraelscy żołnierze zbierają się na granicy

Decyzję podjął izraelski gabinet bezpieczeństwa kierowany przez premiera Benjamina Netanjahu kilka godzin po rozpoczęciu przez armię zakrojonej na szeroką skalę ofensywy lotniczej przeciwko bojownikom Hamasu w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Izraelski nalot na Strefę Gazy. Są zabici Według świadków, izraelskie samoloty zniszczyły samochód w obozie uchodźców Szati, w pobliżu domu byłego szefa rządu Strefy Ismaila Hanijego.
Niepokoje w Strefie Gazy. Zginęli cywile Jest to pierwszy od ponad roku przypadek zabicia Izraelczyka przy granicy Strefy Gazy.
Egipt ponownie zamyka ważną granicę Oczekujący dzisiaj przed przejściem ranni musieli powrócić do palestyńskich szpitali.
Tagi: strefa gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz