Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
07.08.2014 13:23

Wojna w Iraku. Państwo Islamskie podsumowuje swoje sukcesy na Twitterze

Bojownicy we wpisach zapewnili, że będą kontynuować swoją ofensywę przeciwko irackiemu rządowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moyan Brenn)

Sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie oświadczyła za pomocą mediów społecznościowych, że od podjęcia w weekend ofensywy przeciwko siłom kurdyjskim na północy Iraku przejęła kontrolę nad 15 miejscowościami, największą w kraju zaporą rzeczną oraz bazą wojskową.

Bojownicy zapewnili również, że będą kontynuować swoją ofensywę przeciwko irackiemu rządowi, którym kieruje szyita Nuri al-Maliki.

W ubiegłym tygodniu na terenach kontrolowanych uprzednio przez siły kurdyjskie dżihadyści opanowali największą w Iraku tamę na rzece Tygrys koło Mosulu i pole naftowe na północy kraju. Władze Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego twierdzą, że kontrolują zaporę, ale nie udało się tego potwierdzić z niezależnych źródeł.

Państwo Islamskie w czwartek poszerzyło kontrolowane przez siebie obszary w północnym Iraku. Jak relacjonowali zbiegli stamtąd mieszkańcy, islamiści zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku - Bachdidę (Karakosz) oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy ze przez kurdyjskie oddziały, w tym miasta Tal Kaif, Bartella i Karemlesz, położone w okolicach okupowanego przez dżihadystów Mosulu. Agencja Reutera podaje, że islamiści zajęli również miasta Makmur i Al-Kwair.

Jak ocenił patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako, działania zbrojne dżihadystów zmusiły do ucieczki 100 tys. chrześcijan, którzy obecnie udają się do Kurdystanu. Od rozpoczęcia w czerwcu antyrządowej ofensywy sunniccy bojownicy nie byli jeszcze tak blisko Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
USA wysyłają do Iraku setki żołnierzy i drony Agencja Reutera zauważa, że pojawiły się spekulacje dotyczące ewentualnej zgody prezydenta USA Baracka Obamy na przeprowadzenia ataków lotniczych.
Rosja: USA powinny walczyć z terroryzmem Moskwa uchodzi za głównego sojusznika Syrii od początku konfliktu wewnętrznego w tym kraju.
Iran krytycznie o słowach Baracka Obamy Irański wiceminister oświadczył, że obecnie Stany Zjednoczone zamiast walczyć z terroryzmem i skoncentrować się na umacnianiu jedności narodowej Iraku, rządu i instytucji państwowych, podsycają w tym kraju podziały wyznaniowe.
Tagi: konflikt w iraku, wojna w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz