Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
19.08.2014 07:13

Wojna w Iraku. Obama: "Będziemy wspierać nowy rząd"

Zdaniem prezydenta USA dotychczasowe bombardowania przyniosły efekt, umożliwiając siłom irackim i kurdyjskim przejęcie największej zapory w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent USA obiecał długofalową strategię przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego. Barack Obama będzie we wrześniu przewodniczyć posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu zagrożeniu, jakie dzihadyści stanowią w Syrii i Iraku.

Amerykańskie lotnictwo od 10 dni bombarduje pozycje Państwa Islamskiego w północnym Iraku; wczoraj dokonano kolejnych 15 ataków wokół strategicznej tamy koło Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, kontrolowanego przez dżihadystów od początku czerwca.

Zdaniem Obamy, te bombardowania przyniosły efekt, umożliwiając siłom irackim i kurdyjskim przejęcie tej największej zapory w kraju. - _ Będziemy kontynuować strategię długoterminową przeciw państwu Irackiemu i wspierać nowy rząd iracki _ - powiedział Obama, apelując do nowego premiera Hajdera al-Abdadiego o stworzenie rządu reprezentującego interesy wszystkich Irakijczyków.

Prezydent Obama wystąpił przed dziennikarzami w Białym Domu, gdzie powrócił na dwa dni w poniedziałek z przerywanych wakacji na wyspie Martha's Vineyard. - Jak podkreślił, sunnicy dżihadyści, którzy kontrolują znaczne części Iraku oraz Syrii _ stanowią zagrożenie dla Irakijczyków i całego regionu _.

Amerykańskie źródła w ONZ podały, że Obama będzie przewodniczył we wrześniu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa poświęconemu zagrożeniu, jakie stanowią sunniccy dżihadyści w Syrii i Iraku. USA przejmują we wrześniu rotacyjne przewodnictwo w Radzie. Źródła nie podały konkretnej daty, ale nie wykluczone, że zbiegnie się z sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która rozpoczyna się w tym roku 23 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron o akcji humanitarnej w Iraku Brytyjczycy wysłali już do swojej bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze dwa samoloty transportowe Hercules i 8 myśliwców Tornado.
Unia uzbroi Kurdów? Konieczne działanie Unia zastrzegła jednak, że takie działania muszą być _ ściśle koordynowane z władzami Iraku _.
Islamiści zabili około 500 jazydów w Iraku Sunniccy rebelianci spalili żywcem niektóre ze swych ofiar, w tym kobiety i dzieci - dodał iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani Poinformował także, że do niewoli islamistów trafiło około 300 kobiet.
Tagi: wojna w iraku, atak dżihadystów w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz