Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Iran grozi dżihadystom z Państwa Islamskiego

0
Podziel się:

Teheran ostrzega Państwo Islamskie przed zbliżaniem się do jego granic.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan Rowhani (PAP/EPA)
bFelWehx

Iran zaatakuje organizację Państwo Islamskie (IS) w Iraku, jeśli jej bojownicy zbliżą się do granic z Iranem - poinformowała irańska agencja Irna, powołując się na wysokiego rangą wojskowego.

_ - Jeśli grupa terrorystyczna DAESZ (arabski skrót nazwy Państwa Islamskiego) będzie się zbliżać do naszych granic, zaatakujemy ją w głębi Iraku i nie pozwolimy podejść bliżej _ - powiedział irański generał Ahmad Reza Purdastan.

Ultraradykalne ugrupowanie IS kontroluje znaczne części pięciu irackich prowincji, w tym Dijali na wschodzie przy granicy z Iranem.

bFelWehz

USA rozpoczęły w sierpniu naloty na pozycje IS w Iraku, a ostatnio w sąsiadującej z nim Syrii, gdzie dżihadyści umacniają siły dzięki wojnie domowej.

Szyicki Iran - sprzymierzeniec rządu w Bagdadzie i wróg sunnickich ekstremistów z IS - twierdzi, że pomaga władzom Iraku i irackim Kurdom zwalczać dżihadystów. Teheran wysłał tam i broń, i doradców wojskowych.

_ - Obecnie niektórzy nasi dowódcy doradzają na miejscu irackiej armii i libańskiemu Hezbollahowi _ - powiedział wiceszef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Gholam Ali Raszid.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział na konferencji prasowej w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że _ bez pomocy Iranu Bagdad byłby już dziś w rękach terrorystów _.

bFelWehF

Rowhani skrytykował jednak strategię USA i ich sojuszników, mówiąc, że naloty nie mogą doprowadzić do stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokujący spisek. Planowali zamach w Paryżu Sprawozdanie z irackiej operacji wywiadowczej przedstawił premier Hajder al-Abadiraju.
Iran potwierdza. Wysłał wojska do Iraku Elitarna Gwardia Rewolucyjna liczy 125 tys. ludzi i dysponuje znacznie większym budżetem niż regularna armia irańska.
Holandia wyśle swoje myśliwce do Iraku Poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia będzie zapewniać szkolenie wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich.
bFelWeia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)