Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Francois Hollande chce globalnej reakcji

0
Podziel się:

Walka Iraku przeciwko terrorystom jest także naszą walką. Musimy podjąć wspólne zobowiązanie - powiedział prezydent Francji.

Wojna w Iraku. Francois Hollande chce globalnej reakcji
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji wezwał do globalnej odpowiedzi na działania dżihadystów z Państwa Islamskiego wskazując, że ugrupowanie to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na całym świecie.

_ - Jakie jest zagrożenie? Jest ono globalne, zatem odpowiedź musi być globalna _ - powiedział Hollande otwierając w Paryżu międzynarodową konferencję w sprawie wypracowania wspólnej strategii przeciwko Państwu Islamskiemu.

_ - Walka Iraku przeciwko terrorystom jest także naszą walką. Musimy podjąć wspólne zobowiązanie _ - zaznaczył francuski prezydent, który w ubiegłym tygodniu przeprowadził w Bagdadzie rozmowy z członkami nowego irackiego rządu.

Państwo Islamskie jest jednym z głównych ugrupowań antyrządowej zbrojnej opozycji w Syrii, ale w ostatnich miesiącach rozszerzyło swą kontrolę na znaczne obszary północno-zachodniego Iraku. Dżihadystów starają się powstrzymać irackie siły rządowe i milicje kurdyjskie przy wsparciu lotniczym USA.

W paryskiej konferencji uczestniczą przedstawiciele około 30 państw. Nie ma jednak wśród nich Iranu, który dysponuje znacznymi wpływami w sąsiadującym z nim Iraku. W rozmowie z agencją Reutera anonimowy francuski dyplomata dał do zrozumienia, że przyjazdowi delegacji irańskiej niechętna była Arabia Saudyjska.

Francuskie czynniki oficjalne deklarują, że poza walką zbrojną z Państwem Islamskim i pomocą humanitarną koalicyjny plan musi także obejmować uregulowanie politycznych następstw pokonania dżihadystów. Jak zaznaczają, podjęta w 2003 roku pod kierownictwem USA interwencja wojskowa w Iraku - w której Francja nie wzięła udziału - przyczyniła się w ostatecznym rachunku do powstania obecnego kryzysu, gdyż zabrakło wtedy długoterminowej wizji, uwzględniającej interesy wszystkich warstw irackiego społeczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwa arabskie w koalicji przeciwko ISIS Przedstawiciele władz USA odmówili ujawnienia, które kraje arabskie wystąpiły z takimi ofertami.
Brytyjski zakładnik zamordowany. "To akt czystego zła" Ofiarą jest pracownik organizacji humanitarnej, David Haines, który został pojmany w Syrii.
Dżihadyści uwolnili 46 porwanych pielęgniarek Jak podają indyjskie władze, od 9 czerwca dżihadyści z sunnickiej organizacji Państwo Islamskie porwali prawie 120 indyjskich obywateli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)