Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
08.08.2014 06:26

Wojna w Iraku. Francja gotowa pomóc w walkach

Ofensywa Państwa Islamskiego, wymierzona w iracki rząd trwa już od blisko dwóch miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że jego kraj może wraz z siłami Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego na północy Iraku powstrzymać ofensywę dżihadystów z Państwa Islamskiego. Źródło dyplomatyczne wykluczyło jednak pomoc wojskową.

_ - Francja rozważa wsparcie o charakterze technicznym, ale w planach nie ma właściwej pomocy wojskowej _ - powiedziało źródło dyplomatyczne, które cytuje agencja Reutera. Hollande rozmawiał przez telefon z prezydentem irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim. Przywódcy porozumieli się w sprawie współpracy - podał Pałac Elizejski.

Podczas rozmowy Hollande i Barzani _ podkreślili chęć współpracy w celu powstrzymania ofensywy Państwa Islamskiego w północno-wschodnim Iraku _ - czytamy w komunikacie. _ Szef państwa potwierdził, że Francja jest gotowa wesprzeć siły zaangażowane w te walki _ - dodano.

Przedstawiciele tureckich władz poinformowali, że tysiące Irakijczyków, w większości członkowie mniejszości jazydów, schroniły się na granicy iracko-tureckiej. Uciekają przed bojownikami z Państwa Islamskiego, którzy grożą im śmiercią.

Ofensywa Państwa Islamskiego, wymierzona w iracki rząd szyity Nuriego al-Malikiego, trwa już od blisko dwóch miesięcy. W tym czasie islamiści zdobyli znaczne obszary na zachodzie i północy Iraku oraz w Syrii, a na zajętych terenach proklamowali sunnicki kalifat.

Wczoraj dżihadyści poinformowali na Twitterze, że od podjęcia w weekend ofensywy przeciwko siłom kurdyjskim na północy Iraku Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad 15 miejscowościami, największą w kraju zaporą rzeczną oraz bazą wojskową.

Czytaj więcej w Money.pl
Najkrwawszy miesiąc. Większość ofiar - cywile _ Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej _ - powiedział przedstawiciel ONZ
Krytyczna sytuacja w Iraku. Iran rozważa sojusz z... USA _ Powinniśmy przeciwstawiać się terrorystom _ - podkreśla prezydent Iranu Hasan Rowhani, a irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje obronę Bagdadu.
USA reagują na wydarzenia w Iraku Barack Obama odpowiadał dziś między innymi na pytania dziennikarzy czy USA rozważają wykorzystanie w Iraku dronów do przeprowadzenia ataku na dżihadystów.
Tagi: konflikt w iraku, wojna w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz