Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
25.06.2014 11:33

Wojna w Iraku. Angela Merkel: Potrzeba rządu wszystkich obywateli

Na północy Iraku od czerwca trwa ofensywa sunnickich radykałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)
W Iraku od czerwca trwa ofesywa sunnickich radykałów

Na rząd Iraku należy wywrzeć presję, aby po latach zaniedbań zaczął uwzględniać interesy wszystkich grup społecznych w kraju - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu.

_ - W Iraku potrzebny jest rząd, który uwzględnia wszystkie grupy społeczne. Od lat tak nie jest i dlatego należy zwiększyć presję (na irackie władze) _ - powiedziała szefowa rządu w Berlinie.

Na północy Iraku od czerwca trwa ofensywa sunnickich radykałów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Dżihadyści dążą do obalenia rządu szyity Nuriego al-Malikiego oraz utworzenia na terytorium Iraku i Syrii sunnickiego kalifatu (państwa wyznaniowego).

Według ONZ w Iraku między 5 a 22 czerwca zginęło co najmniej 1000 osób, głównie cywilów, a drugie tyle odniosło obrażenia.

Zdominowany przez szyitów rząd Malikiego oskarżany jest o marginalizowanie pozostałych społeczności, w tym sunnitów i Kurdów, i podsycanie napięć na tle wyznaniowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez konflikt w Iraku ceny paliw znów w górę? - _ W żadnym miejscu na świecie nie brakuje teraz ropy, mogę to Państwu zagwarantować _ - powiedział sekretarz generalny OPEC.
ONZ informuje o ponad tysiącu ofiar w Iraku Rzecznik ONZ Rupert Colville podał też , że ponad 650 osób jest rannych
Kerry w Iraku. Wzywa do podziału władzy To wsparcie będzie jednak skuteczne pod warunkiem, że przywódcy Iraku podejmą niezbędne kroki dla zjednoczenia kraju - mówił Kerry w irackiej stolicy.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz