Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hamas
27.08.2014 09:32

Wojna w Gazie. Sprawdź, jak duże są zniszczenia po ostatnim konflikcie

Od wczorajszego wieczora w Gazie obowiązuje bezterminowe zawieszenie broni, a strony mają niebawem usiąść do dalszych negocjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po 50 dniach wzajemnych ostrzałów i bombardowań zakończyła się wojna w Strefie Gazy. Izrael i Hamas zgodziły się na przedstawioną przez Egipt propozycję rozejmu.

Od wczorajszego wieczora w Gazie obowiązuje bezterminowe zawieszenie broni, a strony mają niebawem usiąść do dalszych negocjacji. Wojna w Gazie była najdłuższym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem w historii.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, konflikt kosztował życie 2145 osób w Gazie. ONZ twierdzi, że co najmniej dwie trzecie spośród ofiar to cywile, choć Izrael mówi, że zabił ponad tysiąc bojowników Hamasu. Wśród ofiar jest ponad pół tysiąca dzieci. Ponad 11 tysięcy Palestyńczyków zostało rannych. Dodatkowo, Hamas w ostatnich dniach dokonał egzekucji 25 osób, które były podejrzane o szpiegowanie na rzecz Izraela. Po stronie izraelskiej zginęło 70 osób - 64 żołnierzy oraz szóstka cywilów, w tym 4-letni chłopiec, którego w miniony piątek trafiła palestyńska rakieta.

W Gazie jest teraz 475 tysięcy uchodźców, z czego 290 tysięcy mieszka w szkołach ONZ. W Izraelu domy w miastach przy granicy z Gazą opuściło co najmniej 4 tysiące osób.

W ciągu siedmiu tygodni operacji „Obronny Brzeg” Izrael dokonał ponad 5 tysięcy nalotów na cele w Gazie, a Hamas wystrzelił w tym czasie 4,5 tysiąca rakiet, z czego ponad 700 przechwycił system Żelazna Kopuła. W Gazie zniszczonych zostało co najmniej 40 tysięcy budynków, w tym 5 wieżowców oraz 24 szkoły i 70 meczetów. Palestyńczycy szacują straty na co najmniej 6 miliardów dolarów, a według ich danych, pełna odbudowa zniszczeń może trwać nawet 10 lat.

W czasie całej operacji izraelska armia zniszczyła 32 tajne tunele Hamasu. To właśnie one były głównym celem nalotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Celowali w dom przywódcy Hamasu. Zabili... Armia izraelska oznajmiła, że próby zabicia Deifa są uzasadnione.
Ostrzał rakietowy na 2h przed końcem rozejmu Są ofiary: zabite dziecko i dwoje rannych. Hamas niezwłocznie zdementował tę informację.
Hamas nie chce rozejmu "To drugi i ostatni" Egipscy mediatorzy polecili obu stronom przygotować się _ na bardzo długą sesję negocjacji. _
Tagi: hamas, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz