Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Wyciekły szokujące zdjęcia

0
Podziel się

Żołnierze pozowali do fotografii ze zmasakrowanymi ciałami afgańskich rebeliantów. Będzie odwet?

Wojna w Afganistanie. Wyciekły szokujące zdjęcia
(Spc. Walter Reeves/CC/U.S. Army)
bDZQPUad

Dziennik _ Los Angeles Times _ opublikował zdjęcia amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, pozujących do fotografii ze zmasakrowanymi zwłokami rebeliantów. Pentagon potępił postępowanie żołnierzy, ale ma pretensje do gazety za publikację zdjęć.

Jedno z nich pokazuje grupę żołnierzy trzymających urwane w wybuchu nogi mężczyzny, które - jak wyjaśniono - należą do terrorysty samobójcy zabitego w zamachu. Żołnierze się uśmiechają i jeden z nich wznosi kciuk na znak triumfu.

Na innym zdjęciu widać dwóch żołnierzy trzymających rękę martwego brodatego rebelianta. Zdjęcia zostały wykonane w 2010 r. w odstępie kilku miesięcy, po akcjach mających na celu zidentyfikowanie szczątków terrorystów, którzy wysadzili się w powietrze w samobójczych atakach.

bDZQPUaf

Publikacja fotografii wywołała oburzenie i potępienie ze strony dowódców w Afganistanie i w Pentagonie.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ (RT, ang):

Dowódca sił USA i NATO w Afganistanie generał John Allen oświadczył, że zdjęcia są przykładem _ poważnego błędu popełnionego przez żołnierzy, którzy działali powodowani ignorancją i brakiem znajomości wartości przyświecających wojskom USA _.

bDZQPUal

_ - Obrazy te w żadnym razie nie reprezentują wartości profesjonalizmu, którym odznacza się przeważająca większość wojsk amerykańskich służących w Afganistanie _ - powiedział rzecznik Pentagonu George Little. Incydent potępił także minister obrony Leon Panetta.

Little zapowiedział wszczęcie dochodzenia w sprawie zdjęć, _ które może doprowadzić do zastosowania środków dyscyplinarnych _. _ Ktokolwiek jest odpowiedzialny za to niehumanitarne zachowanie, będzie pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z naszym wojskowym wymiarem sprawiedliwości _ - oświadczył. Szef Pentagonu _ jest rozczarowany, iż pomimo naszych próśb, aby fotografii nie publikować, Los Angeles Times to zrobił _ - powiedział rzecznik.

_ - Istnieje niebezpieczeństwo, że materiał ten zostanie wykorzystany przez nieprzyjaciela, aby podżegać do przemocy przeciwko żołnierzom amerykańskim i afgańskim w Afganistanie. Siły USA w tym kraju podejmują kroki na rzecz zabezpieczenia się przed tym _ - oświadczył rzecznik.

_ LAT _ wyjaśnił, że zdjęcia otrzymał od żołnierza, który _ chciał zwrócić uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa wynikające z załamania się przywództwa i dyscypliny _ w wojskach USA w Afganistanie.

bDZQPUam

Redaktor dziennika Davan Maharaj napisał, że postanowił opublikować niektóre z 18 otrzymanych zdjęć _ po starannym rozważeniu _ sprawy.

_ - Wypełnia to nasze zobowiązanie wobec czytelników, aby bezstronnie i żywo relacjonować wszystkie aspekty misji amerykańskiej w Afganistanie, włącznie z domniemaniem, iż zdjęcia ilustrują załamanie dyscypliny w jednostce, które zagraża oddziałom USA _ - oświadczył.

To już kolejny podobny incydent. W styczniu w internecie opublikowano film wideo pokazujący żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej oddających mocz na zwłoki zabitych Afgańczyków.

W lutym omyłkowo spalono egzemplarze Koranu w bazie wojskowej. Doszło potem do zamieszek, w wyniku których zginęło m.in. sześciu Amerykanów. W marcu sierżant armii USA Robert Bales zastrzelił 17 nieuzbrojonych cywilów w jednej z wiosek afgańskich.

bDZQPUan
Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie mają tego dość. Chcą się wycofać 61 proc. badanych Amerykanów uważa, że pozostające w Afganistanie amerykańskie oddziały należy bezzwłocznie wycofać.
Amerykanie mają dość. Obama posłucha? W USA spada poparcie dla wojny w Afganistanie - potwierdza najnowszy sondaż dziennika New York Times i telewizji CBS News.
Zmasakrował dzieci, a władze go ukrywają Decyzję o wywiezieniu żołnierza, którego nazwisko nie zostało ujawnione, podjął dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa generał John Allen.
Dziś wyrok ws. żołnierzy z Nangar Khel Prokuratura chce uchylenia wyroków uniewinniających, które w czerwcu 2011 r. wydał wojskowy sąd okręgowy.
bDZQPUaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)