Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
22.12.2012 22:06

Wojna w Afganistanie. Talibowie żądają, by konstytucja odpowiadała zasadom islamu

Obecna konstytucja afgańska jest bezwartościowa, ponieważ została zredagowana w cieniu bombowców B-52 i najeźdźców z koalicji międzynarodowej - głosi tekst 14-stronicowej deklaracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(USAID Afghanistan/CC/Flickr)

Redakcji nowej konstytucji Afganistanu, która odpowiadałaby zasadom islamu zażądali talibowie w deklaracji ujawnionej przez agencję AFP, dzień po spotkaniu przedstawicieli różnych afgańskich grup politycznych, które odbyło się w Chantilly pod Paryżem.

_ Obecna konstytucja afgańska jest bezwartościowa, ponieważ została zredagowana w cieniu bombowców B-52 i najeźdźców _ z koalicji międzynarodowej - głosi tekst 14-stronicowej deklaracji.

Talibowie oświadczają w niej, że emirat islamski - jak określali oni Afganistan w czasie swych rządów od 1996-2001 roku - _ potrzebuje konstytucji opartej na świętych zasadach islamu, interesie narodowym i sprawiedliwości społecznej _.

Talibowie uczestniczyli po raz pierwszy w spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w czwartek i piątek w Chantilly. Zebrali się tam przedstawiciele głównych sił afgańskich, by przeprowadzić nieformalną debatę na temat przyszłości procesu pokojowego w tym kraju. Uczestnicy reprezentowali rząd prezydenta Hamida Karzaja, opozycji politycznej, jak też walczących zbrojnie przeciwko rządowi w Kabulu talibów.

Jak pisze agencja AFP, ton deklaracji demonstruje, że nieufność talibów wobec władz w Kabulu się nie zmniejsza. Starania, by nadać impet procesowi pokojowemu w Afganistanie łączą się z zapowiadanym wyjściem sił zbrojnych NATO z tego kraju do końca 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajne spotkanie Afgańczyków pod Paryżem Jest to trzecie spotkanie przedstawicieli władz w Kabulu i różnych ugrupowań, w którym jednak po raz pierwszy udział biorą talibowie.
NATO wycofuje wojska. Poufne rozmowy Przedstawiciele afgańskiego rządu, talibów i innych frakcji w tym tygodniu spotkają się w okolicach Paryża, by omówić przyszłość Afganistanu.
Terroryści gotowi do rozmów z Amerykanami Tak zwana siatka Hakkanich w Afganistanie twierdzi jednak, że może uczestniczyć w takich rozmowach tylko pod przewodnictwem talibów.
Tagi: wojna w afganistanie, talibowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz