Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Polacy pojadą tam w 2014 roku

0
Podziel się:

Korpus będzie ostatnią zmianą przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

Wojna w Afganistanie. Polacy pojadą tam w 2014 roku
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 roku. W szczecińskich koszarach korpusu odbyła się konferencja planistyczna przygotowująca żołnierzy do poprzedzających misję ćwiczeń _ Crystal Eagle 13 _.

Ćwiczenie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku w Wildflecken w Niemczech. Szczeciński Korpus, podobnie jak podczas ćwiczenia _ Crystal Eagle 12 _ w Danii, będzie trenował wyznaczone jednostki z krajów członkowskich Korpusu i nie tylko - poinformowały służby prasowe jednostki.

W Niemczech egzaminowi poddana zostanie niemiecka 1 Dywizja Pancerna, która w 2014 r. tworzyć będzie trzon niemieckich sił zadaniowych w północnym Afganistanie. Dodatkowo w ćwiczeniu udział wezmą: polska 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, austriacka 4 Brygada Zmechanizowana oraz amerykańska 18 Brygada Saperów. Ponadto testowi po raz kolejny poddane zostaną Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO oraz słoweński Batalion Obrony przed Środkami Masowego Rażenia. Łącznie w różnych komórkach funkcyjnych ćwiczyć będzie około 1700 żołnierzy z ponad 22 instytucji wojskowych i agencji NATO.

Żołnierze ćwiczyć będą w oparciu o rzeczywiste i aktualne wydarzenia z Afganistanu, które przy wsparciu Połączonego Centrum Szkoleń z Bydgoszczy stanowić będą kanwę tworzonego właśnie scenariusza.

Przygotowanie do _ Crystal Eagle 13 _ to oprócz szczecińskiej konferencji planistycznej warsztaty i konferencje w mniejszych grupach. Ostatnim testem przed wyjazdem do Wildflecken będzie ćwiczenie Little Eagle 13, które odbędzie się w lutym przyszłego roku w Bydgoszczy.

Wraz z ćwiczeniem Crystal Eagle 13, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przejdzie w tryb przygotowań do misji, które obejmować będzie m.in. wykłady, szkolenia indywidualne, treningi w ramach grup funkcyjnych oraz ćwiczenia, które odbędą się na terenie Koszar Bałtyckich oraz w ośrodku szkolenia NATO w Stavanger w Norwegii.

Zgodnie z planem rotacyjnym rok 2014 to czas pełnienia obowiązków w ramach dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie przez personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji, który wspierany będzie przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina.

W pierwszej połowie 2014 r. zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmie personel korpusu tureckiego, który wspierany będzie przez żołnierzy ze Szczecina. Natomiast w drugiej połowie roku to oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu będą stanowić większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego.

Dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego będzie to już trzecia misja w Afganistanie. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 r. przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 12 krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012). Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie.

Czytaj więcej w Money.pl
To przełom w szkoleniu polskich żołnierzy To pierwsze tego typu zajęcia w Polsce, prowadzone przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Prezydent Komorowski się naradził. Teraz... Potrzeba wzmocnienia NATO oraz zakończenie misji wojskowej sojuszu w Afganistanie - to główne tematy narady, która odbyła się w Warszawie.
Ukarali internautę za wpis na forum - _ Obwiniony swoim wpisem wyraził sympatię dla afgańskich bojowników o wolność _ - argumentował sędzia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)