Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej

0
Podziel się:

- Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty, będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane - powiedział wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Wojna na Ukrainie. Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej
(PAP/EPA)
bEEMDDvV

Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE zakończyło się po 4 godzinach obrad - poinformowała agencja Interfax-Zapad. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział, że rozmowy mogą być kontynuowane w piątek.

Przed rozpoczęciem spotkania separatyści zapowiadali, że będą się na nim domagać m.in. specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.

Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, a pełnego składu uczestników spotkania ani jego programu nie ogłoszono. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi zapowiadała, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiadał także udział ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa oraz przedstawiciela OBWE.

bEEMDDvX

Agencja ITAR-TASS potwierdziła, że w rozmowach uczestniczyli: Kuczma, Zurabow i przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.

Interfax-Zapad informował zaś, że w spotkaniu wziął udział wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.

Po zakończeniu poniedziałkowych obrad Purgin zapowiedział, że konsultacje w Mińsku mogą być kontynuowane w piątek. _ - Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty, będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane _ - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że _ propozycje Ukrainy są obszerne _. _ - Będziemy je analizować i analizować _ - oświadczył.

bEEMDDwd

Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiadali dziś rano, że podczas rozmów będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała białoruska agencja BiełTA.

W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.

Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Według Poroszenki strony powinny omówić kwestię zwolnienia ukraińskich zakładników bezprawnie przetrzymywanych w Rosji, pracę grupy obserwacyjnej OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz formułę zawieszenia broni.

bEEMDDwe

Purgin zapowiadał zaś, że zamierza zaproponować w Mińsku wymianę wszystkich jeńców obu stron konfliktu. _ - Staramy się przekonać stronę ukraińską, że należy wymienić "wszystkich na wszystkich", ale na razie bezskutecznie _ - oznajmił.

Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia z udziałem przedstawicieli UE, Ukrainy oraz Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Udział wzięli w nim prezydenci Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Poroszenko, Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - a także m.in. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Uczestnicy spotkania uzgodnili wówczas, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

W poniedziałek Poroszenko oświadczył, że rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja przeciwko Ukrainie ze strony Rosji. Przyznał, że w ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w rejonie operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez siły rządowe przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

bEEMDDwf
Czytaj więcej w Money.pl
Prorosyjscy separatyści ostzelali dwa ukraińskie kutry i zabili oficera Do ataku doszło na Morzu Azowskim w pobliżu miasta Nowoazowsk.
Ashton apeluje do Rosji: Wycofajcie się Odnosząc się do szczytu w Brukseli Ashton wyjaśniła: Europejscy przywódcy zdecydują wieczorem, jak zareagować na ostatnie wydarzenia.
Unijni ministrowie rozmawiali o losach Ukrainy W swym wystąpieniu w Mediolanie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował o wypracowanie wspólnej europejskiej linii w sprawie Ukrainy i stosunków z Rosją.
bEEMDDwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)