Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Przełom w kontaktach z Rosją?

0
Podziel się:

Rosja i Ukraina ustanowi efektywną kontrolę na granicy obu krajów - poinformował Pałac Elizejski.

Wojna na Ukrainie. Przełom w kontaktach z Rosją?
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Petro Poroszenko, zgodzili się na współpracę w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie i ustanowienia efektywnej kontroli na granicy obu krajów - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.

_ W wyniku długiej rozmowy _ dwaj prezydenci _ zgodzili się pracować _ nad pięcioma punktami, z których pierwszy mówi o _ przyjęciu porozumienia o dwustronnym zawieszeniu broni między władzami ukraińskimi i separatystami _ - głosi oświadczenie. Wydano je po czterostronnej rozmowie telefonicznej Putina, Poroszenki, prezydenta Francji Francoisa Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Komunikat po rozmowach wydał też Kreml, który poinformował, że Putin _ podkreślił wagę przedłużenia zawieszenia broni oraz stworzenia pewnego mechanizmu kontroli nad przestrzeganiem rozejmu, przy aktywnej roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) _.

_ - Przywódcy opowiedzieli się za jak najszybszym zorganizowaniem trzeciej rundy konsultacji między przedstawicielami Kijowa i reprezentantami południowo-wschodnich regionów (Ukrainy) _ - głosi komunikat Kremla.

Putin, Poroszenko, Hollande i Merkel rozmawiali już po raz trzeci w ostatnich dniach; poprzednie wspólne rozmowy telefoniczne przeprowadzili w niedzielę i środę.

Poroszenko przedłużył okres obowiązywania przerwania ognia z prorosyjskimi separatystami o 72 godziny, do godz. 22 czasu miejscowego (godz. 21 czasu polskiego) 30 czerwca. Pierwotny rozejm obowiązywał od 20 czerwca do 27 czerwca wieczorem.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin spotka się w cztery oczy z Poroszenką? Okazją są obchody 70. rocznicy D-Day w Normandii, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojnie światowej.
Kompromitacja Rosjan. Rakieta nie poleci Ponownie odłożono start nowej rakiety Angara z kosmodromu w Plesiecku. Putin jest wściekły.
Niemieckie media o aferze podsłuchowej _ - Choć przyczyny incydentu nie zostały wyjaśnione, to spowodowane przezeń szkody są faktem, a są to szkody niemałe - _ ocenia warszawski korespondent gazety w Niemczech Klaus Brill.
Doradca Putina: "Poroszenko to nazista" _ - Europejska opinia publiczna będzie zaskoczona, gdy ten nazistowski Frankenstein, który został stworzony przez unijnych biurokratów i kilku polityków, zapuka do drzwi krajów europejskich - _powiedział Głazjew.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)