Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Prezydent Litwy ostro o konflikcie z Rosją

0
Podziel się:

- Jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą, krajem, który chce być bliżej Europy - powiedziała w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Dalia Grybauskaite
Dalia Grybauskaite (photo-service.europarl.europa.eu)

Dalia Grybauskaite oświadczyła w Brukseli, że Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą i faktycznie - z Europą. Zdaniem litewskiej prezydent, UE powinna pomóc Ukrainie się bronić, dostarczając jej niezbędny sprzęt wojskowy.

_ Rosja jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą. Rosja znajduje się w stanie wojny z krajem, który chce być bliżej Europy, co znaczy, że jest w stanie wojny z Europą _ - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom przed rozpoczęciem w Brukseli szczytu UE.

_ Oznacza to, że powinniśmy pomóc Ukrainie bronić swojego terytorium i ludności i pomóc jej (...) - w szczególności sprzętem wojskowym - bronić się, ponieważ dzisiaj Ukraina walczy w wojnie w imieniu całej Europy _ - mówiła Grybauskaite.

Wyraziła opinię, że UE powinna wprowadzić całkowity zakaz dostarczania Rosji broni i technologii obronnych. Jej zdaniem embargo nie powinno dotyczyć jedynie _ przyszłych kontraktów wojskowych i obronnych _, a powinno być _ całkowite _ - a więc objąć także bieżące kontrakty.

Grybauskaite miała zapewne na myśli planowane przez Francję dostawy okrętów desantowych Mistral. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył 21 lipca, że pierwszy Mistral zostanie dostarczony tak, jak przewidziano w październiku, a decyzja czy dostarczyć Rosji drugi okręt tego typu będzie uzależniona od postępowania Moskwy wobec kryzysu na Ukrainie. 24 lipca szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył, że _ kontrakty podpisane i opłacone są honorowane _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie najadą Ukrainę? Obawy Brukseli Unia ujawnia informacje na temat nowych rodzajów broni dostarczanych z Rosji na Ukrainę w znaczących ilościach i kolejnych atakach.
Siły pokojowe Rosji wkroczą na Ukrainę? Sugeruje to treść ulotek, które według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rozpowszechniają rosyjscy żołnierze.
USA gotowe nałożyć nowe sankcje na Rosję Waszyngton gotów jest nałożyć nowe sankcje na Rosję; USA rozważają szereg opcji w reakcji na zaangażowanie Moskwy w konflikt na wschodniej Ukrainie - powiedziała w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)