Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na ukrainie. Pobito dziennikarza piszącego o zabitych rosyjskich żołnierzach

0
Podziel się:

Rodzina poinformowała, że pobity ma wstrząśnienie mózgu, złamany nos i liczne urazy.

Wojska na Krymie
Wojska na Krymie (AP/FOTOLINK/East News)
bEKGirmJ

Niezidentyfikowani sprawcy bestialsko pobili Lwa Szlosberga, redaktora naczelnego gazety Pskowskaja Gubernija, która jako pierwsza podała, że na wschodniej Ukrainie giną żołnierze stacjonującej pod Pskowem 76. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej.

51-letni Szlosberg jest także liderem pskowskiego oddziału demokratycznej partii Jabłoko i deputowanym do obwodowego zgromadzenia ustawodawczego.

Do zdarzenia doszło w piątek około godz. 22 czasu moskiewskiego (godz. 20 w Polsce). Dwaj silnie zbudowani mężczyźni zaatakowali dziennikarza w centrum Pskowa. Z ciężkimi obrażeniami został on przewieziony do szpitala. Napastników nie ujęto.

bEKGirmL

Rodzina dziennikarza poinformowała, że stan pobitego jest stabilny - jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ma wstrząśnienie mózgu, złamany nos i liczne urazy. Gubernator obwodu pskowskiego Andriej Turczak polecił policji objęcie Szlosberga całodobową ochroną.

Opozycjonista Aleksandr Ryklin uważa, że przyczyną pobicia dziennikarza jest niedawny artykuł _ Pskowskiej Gubernii _ na temat ukrywania przez państwo przypadków śmierci żołnierzy 76. dywizji powietrznodesantowej na wschodniej Ukrainie.

Wcześniej pobitych zostało - ale nie tak dotkliwie - kilku dziennikarzy z innych mediów, którzy opowiadali o pogrzebach i pokazywali fotografie świeżych grobów na cmentarzu w miejscowości Wybuty w obwodzie pskowskim, w pobliżu poligonu 76. dywizji.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzecza, jakoby żołnierze pskowskiej dywizji, której część stacjonuje w obwodzie rostowskim na południu Rosji, uczestniczyli w _ aktywnych działaniach bojowych _ na Ukrainie.

bEKGirmR

Media ukraińskie podały 21 sierpnia, że na wschodzie kraju zginęli żołnierze 76. dywizji. Siły ukraińskie uczestniczące w operacji przeciwko prorosyjskim separatystom zdobyły wówczas dwa należące do tej jednostki wozy bojowe desantu.

Lider Jabłoka Siergiej Mitrochin wystosował list otwarty do ministra obrony FR Siergieja Szojgu, w którym wezwał go do zerwania z tradycją ukrywania informacji o stratach sił zbrojnych Rosji. Mitrochin zauważył, że praktyka ta stwarza napięcie w społeczeństwie i generuje nieufność do dowództwa sił zbrojnych.

Czytaj więcej w Money.pl
W tajemnicy pochowali rosyjskich żołnierzy? Wiadomość o tajnym pochówku podał niezależny serwis internetowy Słon.ru.
"Rosja jest w stanie wojny z Europą" _ - Jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą, krajem, który chce być bliżej Europy _ - powiedziała w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Siły pokojowe Rosji wkroczą na Ukrainę? Sugeruje to treść ulotek, które według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rozpowszechniają rosyjscy żołnierze.
bEKGirnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)